merve

Küresel gıda fiyatları ekimde hafif geriledi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının ekimde bir önceki aya %0,1 puan gerilediğini bildirdi.

FAO, gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği ekim ayı Gıda Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

 

Verilere göre, Gıda Fiyat Endeksi, ekimde bir önceki aya göre %0,1 puan düşüşle 135,9 puana indi.

Böylece, Gıda Fiyatları Endeksi düşüş eğilimini 7. aya taşımış oldu.

Endeks, zirve yaptığı Mart 2022’ye göre %14,9 düşerken, Ekim 2021’e göre ise %2 yükseldi.

Ekimde tahıl fiyatları artarken diğer temel ürünlerde gerileme yaşandı.

  • Tahıl Fiyat Endeksi ekimde bir önceki aya kıyasla %3 artış gösterdi. Bu dönemde uluslararası piyasalarda buğday fiyatları Karadeniz Tahıl Girişimine yönelik belirsizlikler ve ABD’den tedarikin aşağı yönü revize edilmesiyle %3,2 yükseldi.
  • Uluslararası piyasalarda pirinç fiyatları da %1 arttı. Tahıl Fiyat Endeksi ekimde geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise %11,1 yükseldi.
  • Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ekimde aylık %1,6 gerileyerek 150,1 puan oldu. Bu dönemde özellikle palmiye, soya ve kolza yağlarının fiyatları azaldı. Yağ endeksi bir yıl öncesine kıyasla %20 geriledi.
  • Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, ekimde eylüle göre %1,7 azalarak 140,1 puana indi. Endeks geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise %15,4 arttı.
  • Et Fiyat Endeksi aylık bazda %1,4 gerileyerek 118,4 puana inerken, geçen yılın aynı dönemine göre %5,8 arttı.
  • Şeker Fiyat Endeksi de aylık bazda %0,6 gerileyerek 109 puan oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla şeker fiyatları %8,5 düştü.
  • Öte yandan, FAO, 2022’de dünya tahıl üretimi tahminini de geçen yıla kıyasla %1,8 düşürerek 2 milyar 764 milyon tona indirdi.
  • Küresel buğday üretiminin bu yıl 783,8 milyon ton olacağını öngören FAO, tahıl üretiminin de %2,8 düşüşle 1 milyar 467 milyon tona düşeceği tahmininde bulundu.
  • Dünya pirinç üretiminin geçen yıla göre %2,4 düşüşle 512,6 milyon ton olacağı tahmin edildi.

 

 

kaynak : Anadolu Ajansı

Küresel gıda fiyatları ekimde hafif geriledi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!