Sıkça Sorulan Sorular

Etfgundem Nedir?

etfgundem.com ülkemiz ve dünya sermaye piyasaları alanında ETF veya bizdeki adıyla Borsa Yatırım Fonları ile ilgili içerikleri okuyucularımıza sunmak için kurulmuştur. Diğer yandan ülkemizde borsa yatırım fonlarıyla ilgili yeterli kaynağa ulaşamama ihtiyacı da bu konuda etkili olmuştur. Uluslararası piyasalarda oldukça yaygın olan bu yatırım ürünün ülkemizde daha fazla bilinir hale gelmesine katkıda bulunmak için en iyi içerikleri sizlere ulaştırmak öncelikli amacımızdır.

Borsa Yatırım Fonu (BYF/ETF) Nedir?

Yurtdışı sermaye piyasalarında “Exchange Traded Fund” (ETF) olarak adlandırılan Borsa Yatırım Fonu (BYF), bir endeksi baz alan, baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan ve katılma belgeleri borsalarda işlem gören yatırım fonlarıdır.

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu, halktan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre, pay, özel ve kamu sektörü borçlanma senetleri, kıymetli madenler, diğer sermaye piyasası araçları, repo,ters repo, future, opsiyon ve forward sözleşmelerinden oluşturulabilecek portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır.

Kimler BYF Kurabilir?

BYF kurucuları Tebliğ ile belirlenmiştir. Buna göre:

  • Bankalar
  • Aracı Kurumlar
  • Sigorta Şirketleri
  • Kanunlarında Engel Bulunmayan Emekli ve Yardım Sandıkları
  • Sosyal Sigortalar Kanunu’un Geçici 20. Maddesi uyarınca Kurulmuş Olan Sandıklar borsa yatırım fonu kurucusu olabilir.
Kimler BYF’lere yatırım yapabilir?

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda işlem yapma yetkisine sahip her Aracı Kurum ve tüm yatırımcılar BYF’lerde işlem yapabilir.

Borsa Yatırım Fonları Nereden Alınır/Satılır?

BYF payları, aracı kurumlar vasıtasıyla alınıp satılabilmektedir.

Borsa İstanbul’da BYF’ler Ne Zaman İşlem Görmeye Başlamıştır?

Kurul kaydına alınan BYF katılma belgeleri Borsa İstanbul bünyesindeki Fon Pazarı’nda 14 Ocak 2005 tarihinden itibaren işlem görmeye başlamıştır. Borsa İstanbul, Pay Piyasası’nda BYF’ler aracılığı ile yatırımcılarına payın yanı sıra hazine bonosu ve altın gibi kıymetlere de yatırım yapma imkânı sağlamaktadır. 24 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Borsa İstanbul’da işlem gören 17 adet BYF’nin onu paya, ikisi hazine bonosu ve devlet tahviline, ikisi altına, ikisi gümüşe ve bir tanesi ise dövize dayalı olarak işlem görmektedir.

Ülkemizde kaç farklı Borsa Yatırım Fonu işlem görmektedir?

Ülkemizde şu anda 15 farklı borsa yatırım fonu işlem görmektedir. Bu fonların toplam portföy değeri 7 milyar TL’dir.

 

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!