featured

Ünlü Yatırımcının Portföyüne Aldığı Hisse Senetleri – Güncel

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımda, daha önce sizlere bahsettiğim ünlü yatırımcı Michael Burry’nin son olarak portföyüne aldığı hisseleri inceleyeceğiz. (önceki yazıyı merak edenler için link)

Michael Burry’ye ün getiren şey, 2008 krizini başarılı bir şekilde öngörerek krizde düşeceğini tahmin ettiği hisselere ters pozisyon açmaktı. Nitekim öngörüsü tuttu ve portföyünü büyüttü. Kurmuş olduğu Scion Capital ile kendisi ve müşterileri için yatırım yapmaya devam ediyor.

Burry, bugün ise 2008 yılındaki stratejisine benzer olarak şu ada herkesin çıkmakta olduğu banka ve Çin merkezli şirketlerin hisse senetlerine yoğunlaşıyor.

Bu hisse senetlerinden diğerleri ise şöyle:

Ovintiv Inc. (#OVV): Petrol ve doğalgaz şirketi olan Ovintiv Inc. mart sonu itibariyle toplam değeri 811.800 dolar olan hisseden 22.500 adet alım gerçekleştirdi. Maliyet olarak yaklaşık 36,08$ olan hissenin şu anki fiyatı 34,29$. Hisse yılbaşından bu yana -32,08% oranında değer kaybetti.

RealReal Inc. (#REAL): Burry, 2023’ün ilk çeyreğinde 684.442 adet REAL hissesi satın aldı. Chanel, Gucci ve Hermes gibi lüks markaların online ticaretini yapan RealReal şirket hisselerinin portföydeki değeri 862.397 dolara ulaştı. Hissenin değeri yılbaşından bu yana 19,20% oranında değerlendi.

Huntington Bancshares Inc. (#HBAN): Bir banka holding şirketi olan HBAN, ABD’deki büyük bankalar arasında yer alıyor. Burry tarafından portföye ilk çeyrekte alınan en büyük banka olma özelliğini taşıyor. Aldığı hisse adedini değeri 2.070,880 milyar dolar. Hisse senedi yılbaşında bu yana -25,39% oranında değer kaybetti.

First Republic Bank (#FRCB): Burry, herkesi şaşırtan bir hamleyle mayıs ayında JP Morgan’a satılan ve iflas eden bir banka olan First Republic Bank’tan 150.000 adetlik bir alım yaptı. FRC hisseleri ise JP Morgan tarafından satın alınmadan önce 97% oranında düşmüştü. Şu andaki fiyatı 0,30 dolar olan hisse yılbaşından bu yana -99,75% oranında kaybettirdi. Batmış şirketin hisselerini alma konusunda Burry yalnız sayılmaz, kendi fonu hariç 40 hedge fonunun portföyünde daha bu hisse bulunuyor.

Liberty Latin America LTD. (#LILAK): Bir telekomünikasyon şirketi olan LILAK, 16 mayıstan bu yana 5% oranında arttı. Burry, 2023’ün ilk çeyreğinde şirket hisselerinden 6.61 milyar dolarlık alım yaptı. Hissenin yılbaşından bu yana performansı -2,11% oldu.

Michael Burry Portföy Listesi

 

Burry 2008 yılındaki stratejisi devam ettirerek şu an finansal anlamda kötü giden ancak yükseliş potansiyeli gördüğü şirketlere yatırım yapıyor. Sizce Burry bu konuda yeniden başarılı olabilecek mi?

 

Uyarı: Burada yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Ünlü Yatırımcının Portföyüne Aldığı Hisse Senetleri – Güncel
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!