featured

Rusya-Ukrayna Krizinin Birinci Yıl Dönümü – G20 Zirvesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanı, Rusya-Ukrayna krizinin birinci yıl dönümünde Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının devam eden ekonomik sonuçları konusunda uyarıda bulununca, emtia borsa yatırım fonları ve Çin ile ilgili fonlar düşüş yaşadı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hindistan’ın Bengaluru kentinde düzenlenen G20 finans liderleri zirvesinde yaptığı konuşmada, Rusya’nın gıda ve enerjiyi “silah haline getirmesi” de dahil olmak üzere Rusya’nın saldırganlığının yalnızca Ukrayna için değil, aynı zamanda tüm dünya için de yıkıcı olduğu konusunda dünyayı uyardı.

Yellen, “G20’deki Rus yetkilileri, Kremlin için devam eden çalışmalarının onları Putin’in zulmüne suç ortağı haline getirdiğini anlamaya davet ediyorum” dedi. “Ukrayna’da alınan canların ve geçim kaynaklarının ve küresel olarak verilen zararın sorumluluğunu taşıyorlar.”

Rusya’nın işgali, küresel emtia göstergelerinde yaygın bir bozulmaya neden olarak gıda ve enerji fiyatlarında keskin bir artışa neden oldu. Geçen yıl, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’nın emtiaları Ukrayna’ya karşı savaşta ekonomik bir silah olarak kullanması ve zaman zaman ulaşımını rehin tutmasıyla petrol fiyatları zirve yaptı.

Avrupa Komisyonu verilerine göre Ukrayna, dünya buğdayının %10’unu, mısırının %15’ini ve arpa pazarının %13’ünü üretiyor. Ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü %1,6 yükselirken, geçen yıla göre %18 düştü.

En büyük enerji fonlarından biri olan United States Natural Gas Fund LP (UNG), cuma günü %5,2 arttı.

Yellen konuşması sırasında Çin’i Rusya’ya yardım etmenin sonuçları konusunda da uyardı.

 

kaynak: etf.com

Rusya-Ukrayna Krizinin Birinci Yıl Dönümü – G20 Zirvesi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!