featured

Tahvil Yabancı Fonlarında 2023’te Toparlanma Sinyalleri!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sabit getirili fonlar için kasvetli bir 2022’nin ardından tahviller, kısmen tersine dönen verim eğrisi sayesinde yeni yılda istikrarlı bir şekilde güç kazanıyor. Geçen yıl tahvil ETF’lerine yaklaşık 200 milyar dolar para girişi oldu, ancak fonlar yalnızca sadece Ocak ayında kabaca 26 milyar dolar giriş topladı.

VettaFi’nin araştırma başkanı Todd Rosenbluth, Pazartesi günü CNBC’nin “ETF Edge” programında Mike Santoli’ye “Artık mevcut sabit gelirli ETF’ler içinde gelir var” dedi. “Daha yüksek kaliteli yatırım sınıfı kurumsal tahvil ETF’leri gördük. Bu yıl yüksek getirili sabit getirili ETF’lerin yanı sıra bazı daha güvenli ürünlerin de girişler gördüğünü gördük.”

Çarşamba günü, 10 yıllık Hazine getirisi 2 yıllık Hazine tahvil getirisi %3,759’dan işlem görüyordu. 6 aylık Hazine tahvilinin faizi ise %5.022 ile Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Son yılların en yüksek getirilileri hisse senedi piyasasında artan değerlemelerle, kalite arayan yatırımcılar, bu alternatif varlıklar arıyorlar.

iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT), ABD Hazinesi tarafından ihraç edilen ve vadesi 20 yıl veya daha fazla olan piyasa ağırlıklı bir borç endeksini takip etmektedir. Yönetilen topm portföy büyüklüğü 30 milyar dolardır. TLT ETF, 2022’de yatırımcısına -31,41% oranında kaybettirirken, yılbaşından bu yana performansı 2,51%.

Diğer taraftan portföyünde 1 yıldan kısa vadeli bonoları barındıran ve 87 milyar dolarlık portföyüyle ABD’deki en büyük bono/tahvil ETF’lerinden olan Vanguard Total Bond Market ETF (BND) 2022 yılında -13,11% oranında düşüş kaydetmişti. BND ETF’in 48,22%’si devlet tahvillerinden oluşurken, geri kalan kısım özel tahvil ve bonolardan oluşuyor. Geçen yılı kayıpla kapatan BND ETF, yılbaşından bu yana 0,96% getiri kaydetti.

 

kaynak: cnbc.com

Detaylı analizler ve haberler için: Finfree

Tahvil Yabancı Fonlarında 2023’te Toparlanma Sinyalleri!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!