featured

SEC’ten bir Bitcoin ETF reddi daha!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), CBOE BZX Equities Exchange tarafından bir Bitcoin ETF’i ihracı için yapılan başvuruyu bir kez daha reddetti. Cathie Woods’un yönettiği Ark Investment ve 21Shares, Haziran 2021’den bu yana borsa ile ortak çalışarak ARK 21Shares Bitcoin ETF’i hayata geçirmeyi hedefliyordu.

CBOE 13 Mayıs 2022 tarihli en son başvurusunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna manipülasyonu önlemek için Chicago Ticaret Borsası (CME) ile ortak bir şekilde işlemleri izleyeceklerini savunmuştu. SEC bu gerekçeyi kabul etmedi çünkü CME’de sadece Bitcoin vadelileri işlem görüyor, Bitcoin spot sözleşmeleri işlem görmüyor.

CBOE ayrıca, döviz ve emtia spot piyasalarının genel olarak düzenlenmediğini ve bu durumun geçmişte SEC’e başvurulan ETF’lerin düzenleme eksikliği nedeniyle reddedilmesine yol açmadığını savundu.

SEC, ETF’i reddetmesini, borsanın “hileli ve manipülatif işlemlerin yeterince önlendiği araçları” gösterememesi temelinde gerekçelendirdi.

Şu ana kadar spot piyasaya dayalı SEC onaylı bir BTC ETF’i bulunmamakta. Şimdiye kadarki tüm ETF’ler vadeli işlemler piyasasına dayalı.

kaynak: tr.investing.com

SEC’ten bir Bitcoin ETF reddi daha!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!