featured

JPMorgan’dan hisse uyarısı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
JPMorgan Chase & Co’nun yıldız stratejisti Marko Kolanovic yeni yılla gelen hisse senetleri rallisine karşın bir kez daha hisse piyasaları için aşağı yönlü risklere dikkat çekti.JPMorgan Chase & Co stratejisti Marko Kolanovic resesyon endişeleri ve merkez bankalarının aşırı sıkılaştırmaya gitmelerini gerekçe göstererek hisse senetleri ağırlığının azaltılması tavsiyesini verdi.

Kolanovic son dönemde benzerlerine kıyasla yüksek performans gösteren Euro Bölgesi hisse senetleri için ağırlık azalt tavsiyesini güçlendirirken gelişen piyasalar ve Çin hisse senetleri için ‘ağırlık artır’ tavsiyesini korudu.

Kolanovic notunda “Riskli varlıklara karşı temkinli duruşumuzu koruyoruz. Resesyon ve aşırı sıkılaşma riskleri yüksek kalmayı sürdürüyor. Enflasyonda ılımlılaşma ve potansiyel yumuşak iniş senaryosu gibi iyi haberlerin halihazırda fiyatlandığını düşünüyoruz” diye yazdı.

Uzun yıllar hisse iyimser tahminleriyle Wall Street’te ön plana çıkan Kolanovic geçen yıldaki satış dalgası sonrası görüşlerini kötümser yönde değiştirmişti.

ABD ve diğer ülkelerden gelen yüksek enflasyon ve resesyon sinyalleri bu bölge varlıklarından negatif performanslara sebep olsa da, Türkiye, Brezilya ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülke ETF’leri diğer ülke ETF’lerine kıyasla performansları açısından dikkat çekmektedir. MSCI Türkiye ETF’i 2022 yılında %83,16 oranında, MSCI Brezilya ETF %13,23 oranında ve MSCI Arjantin ETF’i %12,93 oranında getiri sağlarken, MSCI Dünya ve ABD ETF’leri %-18 gibi düşüş yaşadı. iShares MSCI China ETF ise bu dönemde %-22,53 düşüş gösterdi.

JPMorgan’ın Çin hisse senetlerindeki ağırlığı arttır tavsiyesi üzerine piyasalarda işlem gören ve öne çıkan Çin ETF’lerini listeledik.

ABD piyasalarında işlem gören 60 ETF ile Çin ETF’lerinin yönetimi altındaki toplam varlıkları 31.80 milyar dolardır. Bunlardan en büyüğü yaklaşık 9 milyar dolarlık portföyü ile iShares MSCI China ETF (MCHI)‘ idir.

 

 

kaynak: bloomberght.com / etf.com

JPMorgan’dan hisse uyarısı
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!