featured

2022 Borsa Yatırım Fonları Raporu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022’de Neler Oldu? – Dünya

2022 yılı hem ülkemiz hem de dünya açısından iyisiyle kötüsüyle birçok önemli olayın yaşandığı bir yıl oldu. Covid-19 sonrası dünya eski haline dönüyor derken yılın ilk çeyreğine Rusya-Ukrayna krizi damga vurdu.

24 Şubat’ta Rusya, Putin talimatı doğrultusunda Ukrayna’ya askeri harekat başlattı. Kara harekatı’nın yanı sıra, çok sayıda hava ve füze saldırıları düzenledi. Özellikle başkent Kiev, Lviv, Harkov, Dnipro ve Odessa da dâhil olmak üzere Ukrayna genelinde büyük şehirler hedef alındı. Yaşanan gelişmeler sonrasında Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

Savaşın insan hayatını riske atmasının yanı sıra Rusya ve Ukrayna’nın dünyanın en büyük tahıl üreticilerinden olması nedeniyle küresel anlamda bir gıda krizi de meydana geldi. Bu durum sadece gıda fiyatlarını değil, Rusya’nın dev doğalgaz ihraççısı olması sebebiyle kriz enerji fiyatlarını da etkiledi. Ukrayna-Rusya krizinin enerji fiyatlarını tırmandırmasıyla dünya genelinde enflasyon dalgası yaşandı. Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede fiyat artışları son yılların en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Artan enflasyona karşı fiyat istikrarını korumayı hedefleyen merkez bankaları yüksek oranlı faiz artışları yaptı.

Borsa Yatırım Fonlarının 2022 Performansı Nasıldı?

2022 yılında borsa yatırım fonlarının toplam büyüklüğü 14.376 milyar TL oldu. Geçtiğimiz yıla kıyasla borsa yatırım fonlarının portföy değeri %96,93 oranında dikkat çekici bir büyüme gösterdi.

2022 yılı Borsa İstanbul’un rekor üzerine rekor yenilediği bir yıl oldu. Dolayısıyla borsa yatırım fonlarında en çok kazandıran hisse senedi borsa yatırım fonları oldu. Yılın en yüksek getirili borsa yatırım fonu, %231,57 yükseliş ile ZBP – ZİRAAT PORTFÖY BIST LİKİT BANKA ENDEKSİ HİSSE SENEDİ YOĞUN BORSA YATIRIM FONU oldu. Yılın en düşük getirili borsa yatırım fonu ise, %37,11 ile FUS – QNB FINANS PORTFÖY AMERIKAN DOLARI YABANCI BORSA YATIRIM FONU oldu.

Portföy büyüklüğü en yüksek olan borsa yatırım fonu, 7.747 milyar TL ile ZGD – ZİRAAT PORTFÖY ALTIN KATILIM BORSA YATIRIM FONU olarak gerçekleşti. Portföy büyüklüğü en az olan borsa yatırım fonu ise, 49.625 milyon TL ile ZPT – ZİRAAT PORTFÖY YILDIZ PAZAR TEKNOLOJİ VE İLETİŞİM 10 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ YOĞUN BORSA YATIRIM FONU oldu.

2022 yılı içerisinde portföyü en fazla değişim gösteren %1.309 artış ile ZPT – ZİRAAT PORTFÖY YILDIZ PAZAR TEKNOLOJİ VE İLETİŞİM 10 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ YOĞUN BORSA YATIRIM FONU olurken; portföyü en az değişim gösteren borsa yatırım fonu %33,39 ile ZBP – ZİRAAT PORTFÖY BIST LİKİT BANKA ENDEKSİ HİSSE SENEDİ YOĞUN BORSA YATIRIM FONU oldu.

 

2022 yılı raporumuzun devamı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

2022 Borsa Yatırım Fonları Raporu
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!