featured

Gelişmekte Olan Piyasalar 2023 Yılında Parlamaya Hazır

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Morgan Stanley 2023 yılına dair görünüm raporunu yayımladı. Raporda farklı piyasalardan ve konulardan olmak üzere birçok uzman gelecek yıla dair görüşlerini belirten yazılar kaleme aldı. Bunlardan bir tanesini detaylandırmak istedik.

Morgan Stanley Gelişmekte Olan Piyasalar Portföy Yöneticisi Vishal Gupta yazısında, gelişmekte olan piyasaların gelecek yıl parlamaya hazır olduğundan bahsetti.

Yazının devamı;

Ne Görüyoruz?

2022, gelişmekte olan piyasalar (Emerging Markets) için on yılı aşkın zorlu bir düşük performans dönemini geride bıraktı.

Birçok kişi, bir dizi yasal zorunluluktan, siyasi gelişmelerden ve katı COVID politikalarından sonra Çin gibi bazı pazarların yatırım yapılabilir olup olmadığını merak ediyor.

ABD’deki gerilimler ve yaklaşmakta olan bir durgunluk nedeniyle gelişmekte olan piyasalar, yapıcı bir 2023 ve sonrası için iyi bir konumda görünüyor.

Ne yapıyoruz?

Gelişmekte olan ülkeler öncelikle aşağıdan yukarıya, yapısal fırsatlara odaklanırken, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde düşmesi muhtemel olmayan daha yüksek küresel faiz oranlarına da uyum sağlıyor.

Gelişmekte olan ülkeler, oranlardaki keskin artışa ve henüz kârlı olmayan şirketlerin devasa değer kaybı durumlarına yanıt vermekte yavaş kaldı. Son çeyreklerde portföyü değiştirerek bunu ele aldık.

Güçlü bileşik şirketlerin (diğerlerinin yanı sıra yüksek kaliteli, franchise işletmeleri, sürekli gelirleri ve fiyatlandırma gücü olan şirketler olarak tanımlanan) değer kaybından bu yana, sermayeyi net kazanç görünürlüğü olan sektör liderlerine yönlendirirken, yükseliş gibi yeni yatırım temaları bulduk.

Piyasa, enflasyon oranlarının kısa vadeli patikasına odaklanırken, her zaman yeni fikirler arayan mevcut holdinglerin şirket yönetim ekipleriyle daha fazla zaman harcıyoruz.

Ne izliyoruz?

Gözümüz, COVID-19 kilitlenmelerinden olumsuz etkilenen Çin’de. Siyasi gelişmeler politika riskini artırabilir, ancak ekonomik baskılar ve hükümet destek önlemleri göz önüne alındığında, ekonomik faaliyetlerin sonunda normale dönmesini ve olumlu yönde sürprizler sunmasını bekliyoruz.

Piyasa henüz kazananlar ve kaybedenler arasında ayrım yapmadı, ancak bunun bir sonraki döngüde netleşeceğine inanıyoruz. Örneğin, çok daha düşük bir büyüme görünümüne sahip Hindistan BT hizmetleri, olası büyüme oranının iki katı olan niş, dijital BT hizmetleri şirketleriyle aynı katlarda işlem görüyor.

Portföy şirketlerimizin tecrübeli yönetim ekipleri, kârlılığı artırmak ve pazar paylarını artırmak için büyüme stratejilerini yeniden değerlendiriyor ve ayarlıyor.

ABD ile Çin arasındaki jeopolitik gerilimler, muhtemelen iPhone üretiminin Hindistan’a kayması gibi diğer gelişmekte olan tedarik zinciri yetenekleri için giriş noktaları sağlayacaktır.

On yıldan beri ilk kez, yüksek kaliteli  gelişmekte olan şirketlerin teklifler sunduğunu görüyoruz.

Gelişmekte olan ülkelerde kıta çapındaki daha büyük pazarlardan bazılarının önümüzdeki on yıl için iyi bir konumda olduğunu düşünüyoruz.

Gelişmekte olan piyasaların, giriş fiyatlarının cazip görünmesiyle birlikte önümüzdeki on yılda büyümedeki değişimden faydalanmasını bekliyoruz.”

 

 

kaynak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmekte Olan Piyasalar 2023 Yılında Parlamaya Hazır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!