featured

Mid-Cap ETF’leri 2023 yılında parlayabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye piyasalarına küçük bir şirket olarak giren ve zamanla ürettikleri karlılık ve büyüme ile birçok şirket hali hazırda borsalarda işlem görmektedir. Günümüzde küçük bir şirket haline faaliyet gösteren ancak gelecekte büyük şirket olma potansiyeli olan birçok firma bulunmaktadır. Bu şirketler sadece kendilerine değer katmanın yanında ülkenin ekonomik gelişimine ve istihdamına büyük katkı sağlamaktadır.

Kosgeb’in tanımına göre, iki yüz elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler orta büyüklükteki işletmeleri ifade etmektedir.

Küresel anlamda baktığımızda ABD piyasalarında birçok endeks bulunmaktadır. Mid-Cap anlamında baktığımızda S&P Mid Cap 400 Endeksi, ABD’de orta büyüklükteki hisse senedi sektörü için bir gösterge niteliğindedir ve aynı zamanda en çok takip edilen endekslerindendir.

S&P Mid Cap 400 Endeksi ve diğer benzer endeksleri takip eden ETF’ler gelecek yılda göz önünde olabilir. İşte o ETF’ler:

  • WisdomTree U.S. MidCap Dividend Fund (DON)

DON ETF, adından da anlaşılacağı üzere orta ölçekli ve temettü bazında ön plana çıkan hisse senetlerinden oluşan bir endeksi takip etmektedir. Takip ettiği bu endeks, MSCI USA Mid Cap Index’tir. Performansını yansıttığı şirketlerden bazıları ise şöyle; Chesapeake Energy, Packaging Corp., International Paper Comp ve Paramount Global Class. Fonun 1 yıllık performansı -1,96% olurken, son 1 aylık performansı -3,01% şeklindedir.

WisdomTree araştırmasına göre , “Uzun vadeli ortalamaların rahat bir şekilde altındaki değerlemeler ve başlangıçtan bu yana gözlemlenen en düşük indirimler arasında yer almasıyla günümüz pazarında çekici göründüğüne inanıyoruz.”

  • IQ Candriam ESG U.S. Mid Cap Equity ETF (IQSM)

IQSM ETF, özellikle ESG kriterlerine uygun olan ABD’deki orta ölçekli hisse senetlerini izlemektedir. Bu fon da aynı şekilde MSCI USA Mid Cap Index’i takip etmektedir. Portföyünde yer verdiği hisselerden bazıları ise şöyle; Cardinal Health, Steel Dynamics ve Targa Resources. 2022 yılı içinde ihraç edilen ETF’in son 1 aylık getirisi -2,71% oranındadır.

  • Invesco S&P MidCap 400 Equal Weight ETF (EWMC)

EWMC ETF, yine aynı şekilde orta büyüklükteki ABD şirketlerinden oluşan bir endeksi takip etmektedir. Takip ettiği endeks, S&9 MidCap 400 Equal Weight Index’tir. Portföyünde yer verdiği şirketlerden bazıları, Axon Enterprise, Halozyme Therapeutics ve Fair Isaac Corp. ETF’in son 1 yıllık performansı -9,07% olurken, son 1 aylık performansı -4,05% oranındadır.

 

 

kaynak için tıklayabilirsiniz

Mid-Cap ETF’leri 2023 yılında parlayabilir!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!