featured

ICE doğalgaz fiyatına sınır uygulanması halinde gaz işlemlerini taşıyabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ICE doğalgaz fiyatına sınır uygulanması halinde gaz işlemlerini taşıyabilir

ICE, AB’nin doğalgaz fiyatına sınır uygulaması halinde gaz işlemlerini başka bir yere taşıyabileceği uyarısı yaptı

Intercontinental Exchange (ICE) Avrupa Birliği’nin doğalgaz fiyatına sınır getirilmesine yönelik bir plan üzerinde anlaşmaya varması halinde kendi doğalgaz ticaret merkezini AB dışına taşımayı değerlendireceği uyarısında bulundu.

AB’nin “piyasa düzeltme mekanizması” olarak adlandırdığı fiyat sınırı için yazılı açıklama yapan ICE, “Eğer AB üyeleri piyasa düzeltme mekanizmasının müşterilere ve piyasa altyapısına test ve risk yönetimi için zaman tanımadan hemen uygulanmasında anlaşırlar ise, ICE de piyasa operatörü olarak tüm seçenekleri değerlendirir. Bu seçenekler arasında Hollanda’daki piyasanın hala devam edip etmeyeceği de yer alır” dedi. ICE’nin Hollanda’daki TTF piyasası Avrupa’da likiditesi en yüksek olan vadeli gaz piyasası.

AB Komisyonu üye ülkelere TTF’de gelecek ay vadeli kontratlarda gaz fiyatının 275 euro/MWh seviyesini iki hafta aşması halinde ve 10 gün süre ile LNG referans fiyatının 58 euro üzerine çıkması halinde piyasa düzeltme mekanizmasının uyguyamaya girmesini önermişti.

AB üyesi ülkelerin enerji bakanlarının pazartesi günü yapacakları toplantıda bu teklif üzerinde anlaşmaları halinde fiyat sınırı 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

“Avrupalılar için doğalgaz fiyatı Türkiye’deki merkezde belirlenecek”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’ya gönderecekleri gazın fiyatının büyük oranda Türkiye’de kurulması beklenen merkezde belirleneceğini belirterek, “Türkiye’nin doğalgaz altyapısı önemli potansiyele sahip. Kurulacak doğalgaz merkezinde ticaret için elektronik platform gelecek aylarda kurulabilir.” dedi.

 

KAYNAK: bloomberght.com

 

ICE doğalgaz fiyatına sınır uygulanması halinde gaz işlemlerini taşıyabilir
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!