featured

Bakır fiyatları yükseliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar Çin’in talebi artıracak covid-sıfır politikalarından uzaklaşabileceğine dair bahse girerken, bakır fiyatı Nisan 2021’den bu yana en büyük aylık artışına hazırlanıyor.

Bakır vadelileri, New York’taki Comex piyasasında %3.6 artışla pound başına 3.85 dolara ulaştı.


Buna bağlı olarak da geçtiğimiz hafta bakır fonlarında da yükseliş gözlemlendi. ABD’de işlem gören en büyük bakır borsa yatırım fonlarından olan GLOBAL X COPPER MİNERS ETF (COPX), son bir haftada %9,32 oranında arttı.


İnşaat ve enerjide kullanılan metal, bu ayın başlarında ton başına 8.600 $ ile yaklaşık beş ayın zirvesine ulaştı, ancak büyük ölçüde Çin’de artan covid vakalarının büyümeyi ve dolayısıyla metal talebini azaltabileceği korkusu nedeniyle geriledi.

Cuma günü ülke, para arzını artırmak için bankalardaki zorunlu karşılıkları düşürme planını açıkladı. Bu hafta yetkililer, emlak sektöründeki likiditeyi artırmayı amaçlayan önlemlere eklemeler yaparak geliştiricilerin hisse satışına ilişkin kuralları gevşetti.

Yine de, Kaos Üçlü Araştırma Enstitüsü Çarşamba günü bir notta, Çin’in covid durumu, yerel teşvik ve sıkı fiziksel arz ile birleştiğinde bakır fiyatlarındaki oynaklığı artıracağını söyledi.

Barselona merkezli bağımsız bir araştırma şirketi olan FocusEconomics, bakır ve endüstriyel metallere olan talebin önümüzdeki yılın ilk yarısında oldukça gevşek kalması gerektiğini söylüyor. Araştırma şirketi, 2023’te ortalama bakır fiyatları için konsensüs tahmini ton başına yaklaşık 7.660 $ ile mevcut seviyelerin altında kalacağını belirtti.

 

 

kaynak: mining.com

 

Bakır fiyatları yükseliyor!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!