featured

Afetler, 2022’de toplam 122 milyar dolarlık sigortalı hasara neden oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Swiss Re’nin tahminine göre, Ian Kasırgası ve diğer doğal afetler bu yıl şimdiye kadar tahmini 115 milyar dolarlık sigortalı zarara neden oldu ve bu, 10 yıllık ortalama olan 81 milyar doların oldukça üzerinde.

Doğal ve insan kaynaklı afetler, 268 milyar dolarlık ekonomik hasara neden oldu ve bunun 122 milyar doları sigorta tarafından karşılandı ve 2022’yi sektör için şimdiye kadarki en pahalı yıllardan biri yaptı.

Swiss Re, 2022’nin, son on yılda yıllık ortalama %5-7’lik bir artışla uyumlu olarak, tahmini sigortalı zararların 100 milyar doları aştığı üst üste ikinci yıl olduğunu bildirdi.

Sel ve dolu fırtınası gibi ikincil tehlikeler, 50 milyar dolardan fazla sigortalı zarara neden oldu.

Avustralya’da Şubat ve Mart aylarındaki şiddetli yağmurların ardından yaygınlaşan sel, ülkenin şimdiye kadarki en maliyetli doğal afetinde tahmini 4 milyar dolarlık hasara neden oldu.

Fransa, tahmini 5 milyar euroya (5,2 milyar dolar) ulaşan sigortalı kayıplarla şimdiye kadar gözlemlenen en şiddetli dolu fırtınası serisini yaşadı.

Swiss Re, Avrupa’daki şiddetli sıcak dalgalarından ölenlerin sayısı hariç, bu yıl şimdiye kadar 11.000’den fazla insanın doğal ve insan yapımı felaketlerde öldüğünü tahmin ediyor.

Doğal ve insan kaynaklı yaşanan bu afetler, geçtiğimiz yıllarda yaşanan Covid-19 salgınından sonra daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu durumun ülke ekonomileri ve şirketler üzerinde ciddi kayıplara sebep oldu. Ancak öte yandan da sigorta şirketlerinin hem günümüz hem de gelecek yıl karlılık beklentileri olumlu seyrediyor.

ABD piyasalarında işlem gören birçok farklı temada borsa yatırım fonu bulunduğu gibi “sigortacılık” temalı fonlar da mevcut. Şu anda iki farklı borsa yatırım fonunun toplam varlıkları 1.11 milyar dolardır.

Bu fonlardan en büyüğü 564 milyon dolar ile SPDR S&P Insurance ETF (KIE)’dir. KIE ETF, portföyünde RenaissanceRe Holdings, Arch Capital Group ve Kinsale Capital Group gibi büyük sigorta şirketleri yer almaktadır. ETF’in son bir aylık getirisi %1,70 olurken, yılbaşından bu yana getirisi ise %5,15 şeklindedir.

Diğer bir ikinci fon ise iShares U.S. Insurance ETF (IAK)’tir. Toplam portföy büyüklüğü 549.7 milyon dolardır. IAK ETF’in ise portföyünde farklı olarak Chubb Limited, Progressive Corporation ve MetLife gibi küresel anlamda büyük sigorta şirketleri mevcuttur. ETF’in son bir aylık getirisi %2,55 olurken, yılbaşından bu yana getirisi ise %12,64 şeklindedir.

 

 

kaynak: matriks haber, etf.com

 

Afetler, 2022’de toplam 122 milyar dolarlık sigortalı hasara neden oldu
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!