featured

Borsada İşlem Gören Ürün – Exchange Traded Product (ETP) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada işlem gören ürünler (ETP’ler), temel menkul kıymetleri, bir endeksi veya diğer finansal araçları izleyen menkul kıymet türleridir. ETP’ler, hisse senetlerine benzer borsalarda işlem görür, bu da fiyatlarının günden güne ve gün içinde dalgalanabileceği anlamına gelir.ETP’ler özetle, borsa işlem görebilmesi sağlanan yatırım araçlarının genel adıdır diyebiliriz.

Exchange Traded Product ve Yatırım Fonları
Yatırım fonlarından daha fazla esnekliğe sahip yatırımlar yaratmak için borsa yatırım ürünleri geliştirilmiştir. Yatırım fonları, bir grup yatırımcı tarafından finanse edilen ve profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilen bir menkul kıymetler sepetinden oluşan fonlardır.
Yatırım fonları genellikle işlem gününün sonunda yalnızca bir kez fiyatlandırılır. ETP’ler hisse senedi gibi işlem görür ve gün boyunca alınıp satılabilir ve gün boyunca hareket eden fiyatlara sahiptir. Örneğin, bir yatırımcı, bir aracı kurumdan belirli bir fiyattan almak veya satmak için ETF’ler üzerinde işlem yapabilir. Yatırımcılar ETF’i sabah alıp gün sonunda satabilirlerken, yatırım fonlarının bu esnekliği yoktur. ETP’ler genellikle yatırım fonu muadillerine göre daha düşük yönetim oranlarına sahiptir.

Exchange Traded Product Türleri
ETP’ler, emtialar, döviz, hisse senetleri ve tahviller dahil olmak üzere sayısız yatırım aracını içerebilir. ETP’lerin fiyatları dalgalanabileceğinden, yatırımcılar kazanç elde etme potansiyeline sahipken aynı zamanda kayıp riski de mevcuttur. ETP’ler birkaç veya yüzlerce temel yatırım içerebilir.

  • Kapalı Uçlu Fonlar (Close-end Funds)
  • Borsa İşlem Gören Türev Sözleşmeler (Exchange-traded derivative contracts)
  • Borsada İşlem Gören Fonlar (Exchange Traded Funds)
  • Borsada İşlem Gören Tahviller (Exchange Traded Notes)
  • Borsada İşlem Gören Emtialar (Exhange Traded Commodities)
  • Borsada İşlem Gören Araçlar (Exchange Traded Instruments)

ETP’lerin düşük maliyetli yapısı, varlıkları daha yüksek maliyetli aktif olarak yönetilen fonlardan uzaklaştıran popülerliklerine katkıda bulunmuştur

 

Borsada İşlem Gören Ürün – Exchange Traded Product (ETP) Nedir?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!