featured

Avrupa’daki Yatırım Fonları Bu Yıl Geride Kalıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da yatırımın yönü değişmeye başlıyor. Avrupa’daki ETP (Exchange Traded Product)’ler bu yıl şimdiye kadar 62 milyar euro’luk giriş gördü.

Avrupa’da ETF’lere olan talep her zaman güçlü olsa da – Küresel Mali Krizden bu yana yıllık ortalama %20’lik bir büyüme oranı yakalıyor – aynı zamanda yatırım fonlarına yönelik güçlü bir iştah da var.

Investment Company Institute’a göre bu, ETF’lerin bu yıl 414 milyar dolarlık girişe karşılık yatırım fonları için 798 milyar dolarlık çıkış gördüğü ABD ile tam bir tezat oluşturuyor.

Bununla birlikte, Bloomberg Intelligence’ın verilerine göre, bu yıl Avrupa’da borsada işlem gören ürün (ETP) akışlarının 2022’de şimdiye kadar her ay yatırım fonlarını geride bırakmasıyla hikaye aynı oldu.
Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Derneği’nin (EFAMA) verilerine göre, ETP’ler bu yıl gibi 62 milyar Euro’luk giriş görürken, Ağustos sonu itibarıyla UCITS araçları 198 milyar Euro’luk çıkış gördü.

Bloomberg Intelligence ETF analisti Athanasios Psarofagis, “Piyasadaki düşüşler, yatırımcıların yatırım fonlarından çıkıp daha düşük yönetim oranları olan ETP’lere yönelmeleri için fırsatlar yaratıyor” dedi.
Yatırımcılar daha pahalı ürünlerden 28 milyar euro çekerken, %0,20 veya daha düşük fiyatlanan stratejilerle 22 milyar € giriş gören ETF pazarında da daha düşük maliyetlere odaklanma büyük bir faktör oldu.

Her zaman olduğu gibi, BlackRock bu yıl da Avrupa’nın uyuyan devi Vanguard ile birlikte nakit girişlerine hakim oldu. Aynı piyasa oyuncularının on yıl sonra da zirvede olup olmayacağını zaman gösterecek, ancak bu zaman geldiğinde ETF’lerin daha da güçlü bir konumda olacağına şüphe yok.

 

ETP Nedir?

 

kaynak: etfstream.com

Avrupa’daki Yatırım Fonları Bu Yıl Geride Kalıyor
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!