featured

Küresel gıda devinden 2023 fiyat değerlendirmesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel gıda devi Cargill’in CEO’su David MacLennan küresel mahsul stok piyasası sıkı kalmaya devam etse de gıda fiyatlarının önümüzdeki yıl gerileyeceğini düşündüğünü söyledi.

Amerika’nın en büyük özel şirketi olan Cargill’in CEO’su David MacLennan, başta yağlı tohumlar olmak üzere küresel mahsul stokları çok sıkı kalmaya devam etse de gıda fiyatlarının gelecek yıl muhtemelen düşeceğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyanın en büyük ihracatçılarından birinin tedarikini kesmesinin ardından dünyada gıda maliyetleri Mart ayında rekor seviyeye sıçramıştı.

Fiyatlar o zamandan beri, Ukrayna’dan tahıl taşıyan gemilerin Karadeniz’den güvenli bir şekilde geçmesine izin vermesini sağlayan ve BM’nin arabuluculuğunda yapılan tahıl koridoru anlaşmasının ardından düştü.

MacLennan, gıdaya karşı yakıt tartışmasının çözümünün küresel mahsul üretimini artırmak olduğunu söyledi. “Bunun ya/ya da şeklinde bir dinamik olacağını düşünmüyoruz” diyen MacLennan, “Yiyecek ve yakıt birlikte olabilir” şeklinde konuştu. MacLennan, rejeneratif tarım uygulamaları, daha fazla hasat verimi ve daha fazla teknoloji kullanımının, her iki sektörden gelen talebi karşılayabilecek şekilde üretimi artırabileceğini kaydetti.

 

 

kaynak: bloomberght.com

Küresel gıda devinden 2023 fiyat değerlendirmesi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!