featured

Japonya’da enflasyon 40 yılın zirvesine çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’da tüketici fiyatları Ekim’de yıllık yüzde 3,7 artışla beklentileri aştı. Çekirdek göstergeler de Ekim’de ekonomist beklentilerinin üzerine çıktı. Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesine çıkarken para politikasında herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Japonya’da enflasyon ekim ayında 1982’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, ülkenin merkez bankasının gevşek para politikasına ilişkin tartışmalar bir kez daha piyasaların gündemine oturdu.

Ülkede tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekimde yıllık yüzde 3,7 ile yüzde 3,6 seviyesindeki Bloomberg anket beklentisinin üzerine çıktı. TÜFE Eylül’de yıllık yüzde 3 artmıştı.

Taze gıda hariç yıllık TÜFE artışı yüzde 3,6, taze gıda ve enerji hariç yıllık TÜFE artışı da yüzde 2,5 ile beklentileri aştı. Böylece ülkedeki fiyat artışları aralıksız 7 ay boyunca Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) yüzde 2’lik enflasyon hedefinin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Para politikasında değişiklik yaratması beklenmiyor

Enflasyon 40 yılın zirvesine çıkarken bu tablonun BOJ’un politikasında bir değişikliği tetiklemesi beklenmiyor. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, verinin ardından yaptığı değerlendirmede, enflasyonda son dönemde yaşanan hızlanmanın “kayda değer” olduğunu belirtse de ultra düşük faiz oranlarının hala uygun olduğu görüşünü yineledi. Kuroda, enflasyonun gelecek mali yıldan itibaren yüzde 2 hedefinin altına ineceğine inandığını söyledi.

Daiwa Securities Co. Ekonomisti Mari Iwashita ise BOJ’un maliyet yönlü enflasyonun geçici olduğu söylemeye devam etmekte zorlanabileceğini, Japon yeni zayıf kaldıkça daha fazla şirketin bunu fiyatlarına yansıtacağını öngördü.

BOJ’un ultra gevşek para politikası yenin bu yıl dolara karşı 32 yılın en düşük seviyesine inmesine neden oldu. Dolar/yen yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 22 yükseldi.

 

 

 

bloomberght

Japonya’da enflasyon 40 yılın zirvesine çıktı
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!