featured

Enflasyon Rakamları Piyasaları Hareketlendirdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar artan enflasyon ve birden fazla faiz artışıyla geçen bir yılın ardından, fiyat artışlarının yavaşlayabileceğine dair endişelere hazır hale geldiler.

Manşet yıllık enflasyon %7,7 ile %7,9’luk beklentinin altında kaldı. Çekirdek enflasyon göstergeleri de Eylül ayına göre geriledi.

Günün en çok yükselenleri S&P500 endeksi %5,5 yükselirken, Nasdaq %7,3 yükseldi. ABD’li yatırımcılar ilgili varlıkların zirvelerinden %25 veya daha fazla değer kaybeden hisse senetlerine giriş yapmak için beklemedeler.

Covid 19 zamanından bu yana SPY, QQQ VE TLT ETF’leri sırasıyla %5,5, %7,4 ve %3,9 kazançlar elde ettiler. ARKK ve EWG gibi daha agresif olan ETF’ler de sırasıyla %15 ve %6,9 arttı.

ABD’deki fiyat artışları haliyle diğer ülkelerde de pozitif anlamda bir etkiye sebep oldu. Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra dolar endeksi 109’un altına gerileyerek iki ayın en düşük seviyesine indi.

Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) raporlarına grafik üzerinden bakacak olursak, ABD’de Mart ve Temmuz aylarındaki fiyat artışları, sonraki aylara geçerken yavaşlama kaydetti.

Yine de piyasa, enflasyondaki bu düşüş eğiliminin sürdürülebilir olup olmadığını öğrenmek için beklemekte.

Dünkü işlem gününde birçok ETF uzun bir aranın ardından sıçrama yaparak yatırımcılarına yüksek kazançlar sağladı.

Dün en çok yükselen 10 ETF

 

kaynak: etf.com, cnbc.com

Enflasyon Rakamları Piyasaları Hareketlendirdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!