featured

Tesla ETF’lerine Twitter Darbesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tesla hisseleri, şirket CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma anlaşmasını 27 Ekim’de sonuçlandırmasından bu yana % 12 değer kaybederek 17 ayın en düşük seviyesini gördü.

Tesla hisseleri Pazartesi günü New York’ta %5 düşüşle Haziran 2021’den beri en düşük seviye olan 197,08 dolara geriledi. Bu düşüş S&P 500 Endeksi’nde yaşanana kayıplara en büyük katkıyı yapan gösterge oldu.

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın sosyal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma sürecinin tamamlandığı bildirilmesinden sonra Twitter’da yapmayı planladığı değişikliklerle ilgili yoğun şekilde tweet atmaya başlamıştı.

Tesla hisseleri o tarihten itibaren %12 değer kaybederken Nasdaq 100 Endeksi’ndeki düşüş %1,9 olarak gerçekleşti. S&P 500 Endeksi’nde ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

Yatırımcılar ünlü milyarderin ana odağının zor günler geçiren Tesla’da olmasını istiyor. Son dönemde otomobillere olan talep enflasyonist ortamda zayıflarken, tedarik zinciri sorunları hala devam ediyor ve ham madde maliyetleri yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Fon yönetimi tarafında ise Tesla Inc., ABD işlem gören 310 ETF’in portföyünde yer almaktadır. TSLA’nı ABD ETF piyasasında en çok payı 28,94 milyon hissesi ile SPDR S&P 500 ETF (SPY)’inin portföyünde bulunmaktadır.

TSLA hisselerini içinde bulunduran ilk 10 ETF aşağıda listelenmektedir.

 

 

kaynak: etf.com, bloomberght.com

Tesla ETF’lerine Twitter Darbesi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!