featured

Altına yatırım yapanlar, ABD enflasyonuna odaklandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altına yatırım yapanlar, Amerika Birleşik Devletleri enflasyonuna odaklandı

Altın üzerindeki bütün dikkatler, Fed’in faiz politikasına dair ipuçları verebilecek olan Amerika Birleşik Devletleri enflasyonuna çevrildi.

Altın, yatırımcılarının odağını Fed’in sıkılaştırma patikasına ilişkin ipuçları verebileceği gerekçesiyle ABD enflasyon verilerine çevirirken kazançlarını korudu.

Spot altın, Fed’in ekonomiyi soğutmak için yaptığı faiz artışlarından olumsuz etkilenmiş ve bu yılın Mart ayında gördüğü zirve seviyesinde yüzde 17 gerilemişti.

Değerli metal bu kayıplarının bir kısmını telafi etmiş ve Ekim ayının başından beri göremediği bir seviye olan 1.700 doların üzerinde ulaşmıştı.

ABD enflasyonunda yukarı yönlü başka bir sürprizin Fed’in art arda 4 kez 75 baz puanlık faiz artışının ardından vites küçülteceği umutlarını kırarak altın üzerinde baskı yaratabileceği değerlendiriliyor.

Philip Nova Kıdemli Emtia Müdürü Avtar Sandu, “Daha küçük faiz artışlarının metal piyasalarına bir miktar rahatlama sağlaması beklense de faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı düşüncesinin orta vadede güveni köreltmesi bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

kaynak: bloomberght.com

Altına yatırım yapanlar, ABD enflasyonuna odaklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!