featured

Altında, Dolar Etkisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, yatırımcıların ABD’de karmaşık istihdam verileri ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için çizeceği faiz politikasına yönelik fiyatlamaların etkisiyle haftaya düşüşle başladı.

Haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 1.670 doların altını gördü.

Spot altın Mart ayında yılın zirvesini görmüş, Fed’in enflasyonu dizginlemek için faizleri artırmasıyla dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesi sonrasında yaklaşık %20 gerilemişti.

Piyasalar bu hafta ABD’de Eylül ayında 40 yılın zirvesini gören çekirdek enflasyonun ardından Perşembe günü gelecek Ekim enflasyonu verisini bekleyecek. Fiyatlarda soğuma başlasa bile TÜFE hâlâ Fed’in hedef bölgesinin çok üzerinden seyrediyor.

Dünya Altın Konseyi internet sitesinden yaptığı açıklamada altının agresif para politikalarını ve piyasalara müdahaleleri geri çeviren bazı merkez bankalarının desteğini kazanabileceğini söyledi.

Öte yandan spot altına yönelik algının yavaşlayan borsa yatırım fonu çıkışları ve yüksek perakende talebi nedeniyle de iyileşebileceğinin altı çizildi.

ABD’nin en büyük altın borsa yatırım fonlarından olan SPDR Gold Trust ETF (GLD) son bir yıldır (-8,42%) eksi performans göstermeye devam ediyor.

ETF’in son 1 yılda para giriş-çıkışlarıyla ilgili grafik aşağıda yer almaktadır. 2022 yılının özellikle ikinci yarısından sonra para çıkışları ve hacmin git gide azaldığı görülmektedir.

 

 

etf.com, bloomberght.com

07/11/2022

Altında, Dolar Etkisi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!