featured

Brezilya ETF’lerinin Seçim Sonrası Kazançları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Brezilya odaklı borsa yatırım fonları, Brezilya’daki protestolara ve siyasi gelişmelere rağmen hafta sonu yeni bir başkanın seçilmesinin ardından yükselişe geçti.

Brezilya’da yapılan başkanlık seçimlerinin ikinci turunda Luiz Inacio Lula da Silva’nın (Lula), rakibi Jair Bolsonaro’ yu geçerek ikinci kez başkan seçildi. Latin Amerika’nın önemli isimlerinden olan Lula, 2003-2011 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yaptı. Başkanlığı sırasında Latin Amerika’nın en büyük demokrasisi olan Brezilya’da yoksulluğun azaltılmasına yönelik politikalarıyla öne çıktı.

Seçim sonuçlarının ardında Brezilya Reali, ABD doları (BRL/USD) karşısında %2’den fazla değer kazandı. Brezilya hisse senedi endeksi (Bovespa) %1,3 ve MSCI Brazil Endeksi %4 arttı. Ayrıca ülkenin gösterge endeksi olan Bovespa yılbaşından bu yana %12 değer kazandı.

ABD’deki en büyük Brezilya ETF’i olan iShares MSCI Brazil ETF (EWZ), seçim sonrası %1,5; bir diğer bilinen ETF olan Franklin FTSE Brazil ETF (FLBR) ise %2’nin üzerinde değer artışı yaşadı.

5.51 milyar dolarlık toplam büyüklüğü olan iShares MSCI Brazil ETF (EWZ)’in portföyünde bulundurduğu ilk 10 şirket aşağıda listelenmektedir.

Yukarıda bahsedilen her iki ETF’inde karşılaştırmalı fiyat ve performans tablosu aşağıdadır.

Franklin Templeton Küresel Endeks Portföy Yönetimi Başkanı Dina Ting, bir e-postada, “Seçim belirsizlikleri kısa vadeli performansı gölgeledi ve Lula’nın Pazar günü kazandığı zaferden sonra Brezilya hisse senetleri dalgalandı, ancak diğer yükselen piyasalardaki ve hatta gelişmiş piyasalardaki hisse senetlerine kıyasla düşük değerde kalmaya devam ediyor” dedi.

Ting ayrıca yatırımcıların Brezilya’nın yüksek emtia fiyatlarından, olumlu demografiden ve özellikle enflasyonu düşürmek için erken dönemdeki merkez bankası eyleminden yararlanan önemli bir emtia ihracatçısı olarak performans gösterme konusundaki uzun vadeli potansiyeli tarafından cesaretlendirilmeye devam edeceklerini kaydetti. Ülke, şeker, kahve, sığır eti, tavuk, soya fasulyesi, demir gibi birçok ürünün dünya çapında önemli ihracatçılarındandır.

Brezilya, cari fiyatlara göre şu anda 2022 yılı itibariyle 196 ülke arasında dünyanın 12. büyük ekonomisidir. Ülke, Dünya Bankası 2020 yılı verilerine göre GSYİH içinde tarım sektörünün payı %6, sanayinin %18 ve hizmetler sektörünün %63’üdür.

2021 yılında Brezilya’nın ihracatı %34 artarak 281 milyar dolar, ithalatı %38 artarak 219 milyar dolar olmuştur. 2021 yılında ihracatta dünyada %1.3 pay ile 24. sırada olan Brezilya, ithalatta dünyada %1 pay ile 26. sıradadır.

 

kaynak: ticaret.gov.tr / etf.com 

03.11.2022

Brezilya ETF’lerinin Seçim Sonrası Kazançları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!