featured

Norveç Varlık Fonunda Rekor Zarar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük ulusal varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 43,5 milyar dolar zarar açıkladı. Biinci ve ikinci çeyreklerin toplamı ile zarar 217,5 milyar dolara ulaştı.

“Artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve savaş”

Yılın ilk yarısında 1,68 trilyon Norveç kronu (174 milyar dolar) zarar açıklayan fon, ikinci çeyreğinde 100 milyar dolar zarar açıkladı. Fon, üst üste zarar açıkladığı üç çeyrekte toplamda 217,5 milyar dolarlık rekor kayıp yaşadı.

Sözcü’nün haberine göre; 1 trilyon 150 milyon dolarlık varlık yöneten fonun yatırım getirisi, üçüncü çeyrekte yüzde -4,4 oldu. Fonun getirisi ekside olsa da, karşılaştırma için kullandığı gösterge endeksin 0,14 puan üzerinde yer aldı.

Norveç Varlık Fonu CEO Yardımcısı Trond Grande, üçüncü çeyreğe artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve savaşın damga vurduğunu belirterek bu durumun da piyasaları etkilediğini söyledi.

25 yılda ortalama yüzde 6’lık pozitif getiri

1996 yılında kurulan fon, Norveç’in devlete ait petrol ve doğalgaz kaynaklarının satışından elde ettiği geliri yönetiyor.

Türkiye dahil 70 ülkede 9 bin 300’ü aşkın şirkette hissesi bulunan fon, borsalarda işlem gören hisselerde toplamda yüzde 1,3’lük paya sahip.

Fonun ayrıca, tahvil, gayrimenkul, altyapı ve yenilenebilir enerji yatırımları bulunuyor.

Fon, 25 yılda ortalama yüzde 6’lık pozitif getiri elde etmişti

Norveç Varlık Fonunda Rekor Zarar
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!