featured

Çin ETF’lerinin Düşüşü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin borsasında işlem gören fonlar, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in iktidar üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmasıyla Pazartesi günü düştü.

En büyük iki Çin ETF’i olan iShares MSCI China ETF (MCHI) ve KraneShares CSI China ETF (KWEB) sırasıyla %10 ve %15 değer kaybetti. Her iki ETF de şu anda tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor.

Çin Komünist Partisi’nin geçen haftaki 20. Ulusal Kongresi, beklendiği gibi Xi’nin kazanmasıyla sona erdi ve üçüncü bir döneme girdi.

Ancak yatırımcılar, Xi’nin Çin’in en üst karar alma organını kendi beğenisine göre şekillendirebilmesi karşısında şaşkına döndü. Komünist Parti içindeki en güçlü grup olarak kabul edilen Politbüro Daimi Komitesi, şu anda yalnızca Xi’ye bağlı kişilerden oluşuyor.

Xi ve yandaşları etkin bir şekilde görevdeyken, tartışmalı politikalarını uygulayacağına dair endişeler artıyor.

Bir endişe de, Çin’in ekonomik büyümesini engelleyen ve ülke genelinde tekrarlanan karantinalara yol açan “Sıfır COVID” politikasının devam etmesidir.  Ayrıca Çin’in, Xi’nin askeri güç kullansa da kullanmasa da yeniden birleşeceğine söz verdiği Tayvan’a karşı duruşu da bunda etkili.

Xi’nin ülkenin en büyük şirketlerine ve özellikle teknoloji şirketlerine uyguladığı baskı, hisse senedi fiyatlarını aşağı çekiyor. Hükümet, tüm zamanların en büyük halka arzı olacak olan Ant Group’un halka açılmasını engellediğinde, işler değişti. Başkan Xi Jinping’in, Ant Financial’ın kurucusu Jack Ma’nın hükümetin finans sektörüne yönelik düzenlemesini eleştirir gibi görünen bir konuşmasına misilleme olarak halka arzı kişisel olarak engellediği bildirildi.

Analistleri, Xi’nin Çin ekonomisini daha fazla hükümet kontrolünü yeniden yönlendirmeye çalışıyor olabileceğini, Çin ekonomisinin daha fazla pazar odaklı hale geldiği on yıllardır süren bir eğilimi tersine çevirmeye çalışıyor olabileceğini söylüyor.

 

kaynak: etf.com / tradingview

 

Çin ETF’lerinin Düşüşü
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!