featured

ESG ETF’leri yıl sonuna doğru dikkat çekiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ETF ihraççıları, 2022’de şimdiye kadar 153 yeni ESG ETF ihracı ile, özellikle Avrupa’da sayısı artıyor. Bu yıl tanıtılan 234 ETF portföyünün %64’ünü temsil ediyorlar.

Avrupa’da ESG faaliyetlerine genel bakış

Avrupalı ​​yatırımcılar, iklim krizleri ile birlikte son dönemlerde ESG stratejilerini takip etmeye başladılar. Dünya çapında ESG ETF’leri için kaydedilen 50 milyar ABD dolarını aşan para girişlerinden 41 milyar doları Avrupa’dan geldi. Yılbaşından itibaren ortalama %-25 gibi beklenti altında kalan ESG ETF’leri buna rağmen portföy büyüklüğünü %8,7 artırdı.

Fransa merkezli Amundi, varlık yönetimi şirketleri arasında Avrupa’da lider konumunda bulunuyor. Şirket aynı zamanda Avrupa borsalarında AMUN koduyla işlem görüyor. Şirketin ESG temalı birçok fonu mevcut;

Legal & General Group adlı varlık yönetim şirketi de dünyanın en büyük 15 varlık yöneticileri arasında yer alıyor. Şirketin ESG temalı ETF’leri;

Invesco, hidrojen depolama ve üretimi gibi hidrojen faaliyetlerine katkıda bulunan şirketlerin büyüme potansiyeli için yeni bir ETF ihraç etti;

Ayrıca HSBC, dünyayı ve gelişmekte olan piyasa hisse senetlerini hedefleyen dört değerli ve küçük ölçekli ESG ETF’sini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. HSBC MSCI World Value ESG ETF şu anda Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor ve kalan fonlar ay sonuna kadar piyasaya sürülecek.

Şimdi ve yıl sonu arasında daha fazla ESG ETF’si planlanıyor; Fineco, 11 yeni ESG temalı ETF serisini duyurdu.

Vanguard, ESG odaklı iki gelişmekte olan piyasa ETF’ini listelemeyi planlıyor.

Goldman Sachs Asset Management, Paris-Aligned Climate World Equity UCITS ETF’ini ihraç etmeyi planlıyor.

ABD’deki Durum

ABD piyasalarında şu anda aktif olarak 50 farklı ESG ETF’i işlem görmektedir. Bunların toplam varlık değeri 160 milyar dolardır. ABD’deki en büyük ESG ETF’i 37.9 milyar dolar ile Vanguard Information Technology ETF (VGT)’dir. Yılbaşında itibaren %30’dan fazla değer kaybı yaşadı. Geçen yılın en iyi getiren ESG ETF’i %4,72 getiriyle First Trust EIP Carbon Impact ETF (ECLN) oldu.

Türkiye’de ESG Fonları

Küresel anlamda ESG kavramı her alanda yaygınlaştıkça Türkiye’de de yatırım alanında adaptasyon süreci başladı. Ülkemizde sürdürülebilirlik kavramının ilk ortaya çıkışı 1995-1998 yılları arasında Ulusal Çevre Stratejisi ve Eylem Planı (UÇEP) hazırlanması ile oldu. Ardından birçok yatırım yapılabilir alanda ESG temasın rastlar olduk. Ülkemizde birçok ESG ve sürdürülebilirlik temasına göre yönetilen yatırım fonları mevcut.

tefas.gov.tr

 

ESG Nedir? Okumak için tıklayınız.

kaynak: trackinsight.com / etf.com / vakıf yatırım

ESG ETF’leri yıl sonuna doğru dikkat çekiyor!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!