featured

ETF’lerde İngiltere Tedirginliği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık piyasalarındaki oynaklık ABD kıyılarına vuruyor ve BlackRock Inc. dahil şirketler tarafından ihraç edilen borsada işlem gören fonlar zarar yazıyor.

İngiltere Başbakanı Liz Trus’ın geçtiğimiz haftalarda açıkladığı mini bütçe ve vergi kesintileri ile piyasaları sarsan Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’i görevden aldığını duyurdu. Truss’a hitaben yazdığı ve Twitter’da paylaştığı istifa mektubunda Kwarteng, “Benden bakanınız olarak rolümden istifa etmemi istediniz, ben de kabul ettim” dedi.

İngiltere tarafından gelen haberler sonrasında sterlin, dolar (GBP/USD) karşısında %1,07’lik azalış gösterdi.

Financial Times’a göre, ETF’lerin en büyük ihraççısı olan iShares’in ana şirketi BlackRock, İngiltere merkezli fonları için son iki hafta içinde “sessiz çıkışlar” bildirdi. FT, iShares £ Index-Linked Gilts UCITS ETF (INXG)’inin 23 milyon dolar ve iShares Core UK Gilts UCITS ETF(IGLT)’in 35 milyon dolarlık net çıkış yapıldığını belirtti.

FT ayrıca Boston merkezli State Street’in SPDR Bloomberg 15+ Year Gilt Ucits ETF’inin (GLTL) ayaklanmada yenilgiye uğradığını da kaydetti. İngiliz şirketlerini takip eden ABD merkezli fonlar da Birleşik Krallık hükümetinin planlarını çevreleyen belirsizlik nedeniyle düşüşe geçti.

Son bir ayda iShares MSCI United Kingdom ETF (EWU) %-6,96 ve Invesco CurrencyShares British Pound Sterling Trust (FXB) %-1,70 düştü.

 

 

kaynak: etf.com

ETF’lerde İngiltere Tedirginliği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!