featured

ETF Analistinden Türkiye Değerlendirmesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ETF analisti Heather Bell geçtiğimiz Perşembe günü “Turkey’s Inflation Is Wild. Market Are Surging” adında yeni bir makale yayımladı. Türkiye’nin küresel ekonomi içerisinde garip bir yerde olduğundan bahseden Bell’ in makalesinden bazı önemli notlar;

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki ülkenin enflasyonu %80’in üzerine çıktı, kredisi düşürüldü ve şimdi de politika faizi nedeniyle yüksek riskli konumda bulunuyor. Bloomberg’e göre Türkiye’nin 2024’e kadar 16 milyar dolardan fazla borcu var.

Ve yine de 277 milyon dolarlık iShares MSCI Turkey ETF (TUR) ’i bu yıl %34’ten fazla artış sağladı. Böylece şu an için ABD’de işlem gören tüm toplam piyasa ülkesi ETF’leri arasında en iyi performans gösteren borsa yatırım fonu oldu.

Yılbaşından bugüne kadar performans açısından TUR ETF’e en yakın ETF’lerden olan iShares MSCI Brazil ETF (EWZ) %22 artış yaşadı. , iShares MSCI Qatar ETF (QAT) ise %11’den az ve  iShares MSCI Saudi Arabia ETF (KSA) sadece %6,5 arttı.

Aşırı yükselen enflasyona  rağmen, ülkenin merkez bankası %12’lik faiz oranını düşürdü ve nihayetinde ülkenin para biriminin değerinin düşmesine yol açtı. Bu indirim, geçen yıl başlayan birkaç indirimden sonra geldi ve Cumhurbaşkanı, Eylül ayı sonlarında yıl sonundan önce tek haneli faiz oranlarını beklediğini belirtti.

Carnegie Middle East Center, enflasyonun zaten yüksek olduğu geçen yıl sonlarında, Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona sebep olduğunu, faiz oranlarını indirmenin ülkedeki yatırımları artıracağına ve ihracata fayda sağlayacağına inandığını bildirmişti.

Bununla birlikte, birkaç gün önce Bloomberg ülkenin dış ticaret açığının Eylül’de yıllık bazda %300 arttığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin emtia fiyatlarını yükseltmesiyle ülkeyi daha da zor bir duruma getirdiğini ifade etmişti. Ayrıca, Türkiye’nin Rus yakıtını ödemekte zorlandığı  ve ithalatın da ihracattan daha hızlı bir şekilde arttığından bahsetmişti.

Erdoğan, enflasyonun ekonomik planın bir parçası olduğunu ve gelecek yılın başlarında yüksek enflasyonla başa çıkacağını belirtti. Yine Bloomberg’in haberine göre, yerli ve yabancı yatırımcılar Türk hisseleri alıyor: Yabancılar 19 Ağustos’ta sona eren haftada Türk hisselerine 366 milyon dolarlık para girişi yaptı.

 

Orijinal kaynak için tıklayınız.

 

10/10/2022

etfgundem.com

ETF Analistinden Türkiye Değerlendirmesi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!