featured

BYF ve Yatırım Fonlarının Eylül Performansları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Eylül ayında yurt içi piyasalarda borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarının performanslarına bakacağız.

Borsa Yatırım Fonlarında Eylül Verileri

Borsa Yatırım fonlarında ayın ortalama en yüksek getirisi %1,94 ile hisse senedi  borsa yatırım fonlarında gerçekleşti. Bu fonları %1,08 ile gümüş borsa yatırım fonları izledi. En çok düşen borsa yatırım fonları ise %-2,61 ortalama ile hisse senedi yoğun borsa yatırım fonlarında gerçekleşti.

Borsa yatırım fonlarında Eylül ayının en yüksek performansı %4,69 ile Ziraat Portföy Katılım 30 Endeksi HSY BYF (ZKP) oldu. Onu %2,79 ile Ziraat Portföy Risk Eşit Banka Dışı 20 Endeksi (ZRE) izledi.
Borsa Yatırım fonlarında Eylül ayının en düşük performansı ise %-9,02 ile Ziraat Portföy BİST Likit Banka Endeksi HSY BYF (ZBP) oldu.

Yatırım Fonlarında Eylül Ayı Verileri

Yatırım fonlarında ayın ortalama en yüksek getirisi %1,93 ile Serbest Fonlarda gerçekleşti. Bu fonları %1,53 ile borçlanma aracı yatırım fonları izledi Yatırım fonlarında Eylül ayının en düşük performansı ise %-2,91 ile Karma yatırım fonları oldu.

Yatırım fonlarında Eylül ayının en yüksek performansı %134,16 ile Inveo Portföy İstatistiksel Arbitraj Serbest (TL) Özel Fon (INV) oldu. Onu %54,06  Hedef Portföy Rota Hisse Senedi Serbest Fon (HVC) izledi.
Yatırım fonlarında Eylül ayının en düşük performansı %-82,13 ile Deniz Portföy Damla Serbest Fon (DDS)‘unda gerçekleşti. DDS fon geçtiğimiz ay da en çok kaybettiren fon olmuştu.

Serbest Fonlar haricinde en yüksek getiri %12,13 ile Ziraat Portföy BİST 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (ZJL) oldu.
Serbest Fonlar haricinde en düşük  getiri %-18,50 ile İş Portföy İş Bankası İştirakleri Endeksi Hisse Senedi Fonu (TI3) oldu.

Geçtiğimiz ay hem yatırım fonları hem de borsa yatırım fonları açısından kategori bazında hiçbir fonun %2,00 ortalama getiri elde edemediği bir ay oldu.

 

 

kaynak: tefas.gov.tr

BYF ve Yatırım Fonlarının Eylül Performansları
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!