featured

ETF Piyasalarında Rekor İhraç Sayıları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerde ABD ETF piyasasında bir hareketlilik söz konusu. Morningstar’a göre ETF piyasası Aralık 2020’den bu yana, bu ay ilk kez 3.000’den fazla ETF ihracı yaparak %30’luk bir artış kaydetti.

Ayrıca bu yıl yatırımcılar Tesla ve Apple gibi tekil olarak hisse senedi performansına göre yönetilen ETF’leri tercih etti. Tek Hisse Senedi ETF’leri (Single Stock ETFs) son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir kavram oldu. Kısaca Tek Hisse Senedi ETF’leri (Single Stock ETFs) bir hisse senedinin kaldıraçlı veya ters pozisyonuna izin veren yeni bir borsa yatırım (ETF) türüdür. Tek Hisse Senedi ETF’leri açığa satmak zorunda kalmadan bunu yatırımcı adına yaparak, yatırımcılara değişken piyasalar için çeşitlilik sunmayı amaçlamaktadır.  Bu konuyla ilgili detaylı yazıyı da çok yakında siteye ekleyeceğiz.

ETF analistleri, bu yıl yaşanan ETF ihraç fazlalığını sektör fonlarının yanı sıra temiz ve yenilenebilir enerji, siber güvenlik gibi  fonların da bu konuda etkili olduğunu belirtiyor.

ETF’lerin artıyor olmasının yanı sıra başka bir önemli konu da ABD piyasalarında ilk ETF olan SPDR S&P 500 ETF Trust 30. Yaşına girecek. Şu anda piyasadaki en büyük ETF’lerden olan SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) 564 milyar dolar değerinde.

Ülkemizdeki borsa yatırım fonları (ETF) piyasasına baktığımızda ise şu an 15 adet farklı borsa yatırım fonu işlem görmekte. Fon yönetici şirket açısından da iki farklı firma mevcut; QNB Finans Portföy ve Ziraat Portföy. Borsa yatırım fonlarının odaklandığı yatırım teması ise ülkemizde henüz biraz sınırlı. Şu anda hisse senedi, altın, gümüş ve dolar bazlı borsa yatırım fonları işlem görüyor.  Bu yıl içerisinde henüz yeni bir borsa yatırım fonu ihracı ile karşılaşmadık. En son ihraç edilen borsa yatırım fonları 24 Haziran 2021 tarihinde ihraç edilen ve şu anda borsada işlem gören ZPT, ZEO ve ZBB fonları oldu.

 

 

kaynak: tefas.gov.tr / etf.com / cnbc.com

ETF Piyasalarında Rekor İhraç Sayıları
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!