featured

Buğdayda 6 Ayın En Büyük Yükselişi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Buğday, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Ukrayna topraklarını ilhak etme sözü vermesinin oluşturduğu gerilim ve Karadeniz tahıl koridoru üzerinde yarattığı belirsizlik nedeniyle Mart ayından bu yana en büyük yükselişini yaşadı.

Tahıl piyasası, bu durumun Ukrayna tahılının taşındığı ve çalışmaya devam etmek için Rusya’nın onayının gerekli olduğu Karadeniz ihracat koridorunun geleceği hakkında daha fazla şüphe uyandırmasından endişe ediyor.

Chicago’da vadeli buğday işlemleri önceki günkü yüzde 7,6’lık artışını sürdürerek yüzde 1,6 yükselişle 9,08 doları gördü.

Piyasalarda da buna bağlı olarak hareketlilik yaşandı. ABD borsalarında işlem gören buğday fonu, Teucrium Wheat Fund (WEAT) dün piyasa açılışında yüzde 6,02 oranında yükselişle güne başladı. Şu anda 8.99 $ işlem görmekte.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi, Karadeniz’den buğday, mısır ve ayçiçek yağı tedarikini kısıtlamıştı.

Bu hareket, buğday vadeli işlemlerini rekor seviyeye çıkarmış, diğer tarım ürünlerinin fiyatlarını da yükselterek küresel gıda maliyetlerini Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmıştı. Mahsul fiyatları o zamandan beri bir miktar düşerek yaklaşık olarak işgal sırasındaki seviyelerine geriledi.

 

 

kaynak: bloomberght.com / etf.com

Buğdayda 6 Ayın En Büyük Yükselişi
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!