featured

Cambria Global Value ETF’in Borsa İstanbul’a Büyük Etkisi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da özellikle İş Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hisselerindeki büyük alımlarla dikkat çeken Cambria Global Value ETF olduğu ortaya çıktı.

Cambria Funds’un en büyük borsa yatırım fonu Cambria Global Value ETF, ağırlıklı olarak Vakıfbank, İş Bankası ve Halk Bankası hisse senetlerinde alım yaptı. Bu üç hisse Cambria Global Value ETF’in  en çok alım yaptığı ilk 10 hisse senedi arasında bulunuyor.

Cambria Global Value ETF‘nin başında ise yine Cambria Funds’un Mebane T. Faber bulunuyor.  Mebane T. Faber tarafından oluşturulan Cambria Funds’un müşterileri arasında dünyanın birçok yerinde zengin kişi ve şirketler bulunuyor.  Cambria Funds’un ilk kez Türk borsasından alım yaptığı öne sürülüyor.

Bu fonun içeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Cambria Global Value ETF (GVAL), küresel anlamda gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarında ucuz kaldıklarını düşündükleri piyasalara yatırım yapmak, ana amaçlarını oluşturuyor. Fona alacağı şirket seçimlerini yaparken piyasa değerleri, F/K ve FAVÖK gibi önemli bileşenleri baz alır. ETF, 2014 yılında beri piyasalarda işlem görmekte ve 79 milyon dolarlık bir portföyü yönetiyor.

Fondaki ilk 10 hisse senedi:

 

Fonun yatırım yaptığı ülke ağırlıkları:

Fonda en çok ağırlığı bulunan ilk üç ülkenin endeksleri (Portekiz, Singapur ve Şile) ve BİST 100 endeksinin son 1 yıllık performansının karşılaştırmalı halini yukarıdaki grafikte görebilirsiniz.

 

Cambria Global Value ETF’in Borsa İstanbul’a Büyük Etkisi!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!