featured

KPOP: Yeni Bir ETF!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kore pop müzik odaklı yeni bir borsa yatırım fonu piyasaya çıkıyor.

İlk görüşte başlığı ilginç bulabilirsiniz. Fakat K-pop denilen Güney Kore kökenli bu müzik türünün dünyada milyonlarca hayranı ve dinleyicisi mevcut. Hal böyle olunca bazı varlık yönetim şirketleri bu alanda yatırım yapılabilir finansal ürünleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bu şirketlerden biri olan Content Technologies, bugün NYSE Arca Borsası’nda Kore eğlence dünyası ve K-pop müzik şirketlerini odağında bulunduran yeni bir borsa yatırım fonu kurdu:  KPOP and Korean Entertainment ETF (KPOP ETF).

Bloomberg Intelligence’a göre KPOP, ABD veya Avrupa’da Kore pop müziğinden yararlanan firmalara yatırım yapan ilk ETF. 

Fon, KPOP Endeksi olarak adlandırılan ve Contents Technologies’in bir yan kuruluşu olan CT Investment tarafından oluşturulan ve Kore Borsası’nda listelenen eğlence ve etkileşimli medya sektöründeki 30 şirketi içeren bir endeksi izleyecek.

KPOP Endeksi, Güney Koreli müzik grubu BTS’ i yöneten ajans HYBE Co., JYP Entertainment Corp., SM Entertainment Co. ve YG Entertainment Inc. dahil olmak üzere Kore eğlence şirketlerinin performansını ölçmeyi amaçlıyor.

CT CEO’su Jangwon Lee, “Bu konuda bizi heyecanlandıran şey, daha önce K-Pop’a yatırım yapmakta zorluk çeken küresel yatırımcılara ve hayranlara, hayran oldukları şirketlere maruz kalmalarını sağlayan ilk araç olmamız” dedi.

Güney Kore müziği, 2012’de hit “Gangnam Style” ile dünyanın dikkatini çekmesinden bu yana ABD’de hayranlar kazandı. Şubat ayında BTS, Taylor Swift ve Adele’i geride bırakarak yılın küresel kayıt sanatçısı seçildi. Bu arada, YG Entertainment tarafından yönetilen müzik grubu Blackpink, Haziran ayında YouTube’da 75 milyon abone rekoru kıran ilk müzik sanatçısı oldu ve Justin Bieber’ı geride bıraktı.

Son aylarda, HYBE, JYP, SM ve YG’nin hisseleri, küresel piyasadaki gerilemenin ortasında bile, Haziran ayındaki en düşük seviyelerinden yükseldi.

 

kaynak: bloomberg.com

KPOP: Yeni Bir ETF!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!