featured

SEC, ETF Kararını 45 Gün Sonraya Erteledi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu ana kadar tüm spot Bitcoin ETF taleplerine ret cevabı veren SEC, VanEck’in Bitcoin ETF kararını ise 45 gün uzattı. Şirket bu ETF için 24 Haziran’da başvurmuştu.

Yönetimi altında 65 milyar dolardan fazla varlık bulunan VanEck’in, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı Bitcoin ETF başvurusuna verilecek karar, kurum tarafından 45 gün uzatıldı ve 11 Ekim’e ertelendi.

VanEck’in Bitcoin borsa yatırım fonu 45 günlük süre içerisinde onaylanması durumunda Cboe BZX Borsası’ nda işlem görecek. SEC’ in 11 Ekim’de vereceği kararda bir kez daha uzatma şansı bulunmuyor. Yani karar ya reddedilecek ya da onaylanacak.

Hatırlanacağı üzere New York merkezli şirket, Kasım ayında da SEC’ e bir spot Bitcoin ETF’i başvurusunda bulunmuş ancak ret cevabı almıştı. SEC, reddetme sebebi olarak “dolandırıcılık ve manipülasyon” nedenlerini öne sürmüştü. Kurum, 2021’in Ekim ayında ise yapılan birçok vadeli Bitcoin ETF’i talebine ise onay vermiş, bu onayların ardından bitcoin tüm zamanların rekorunu kırarak 69 bin dolara çıkmıştı.

Kısaca ETF’ ler ( borsa yatırım fonu) , yatırımcıların ilgili finansal enstrümana direkt olarak yatırım yapmadan ona para yatırabilmesine olanak biliniyor. Dolayısıyla Bitcoin ETF’i de, Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapılmadan, ürünün çeşidine göre onun fiyatındaki yükselişten ya da düşüşten faydalanılabilmesini sağlıyor.

VanEck, ProShares ve Valkyrie şirketlerinin şu anda da vadeli Bitcoin ETF ürünleri de bulunuyor.

Bitcoin ETF’lerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

kaynak: uzmancoin.com

SEC, ETF Kararını 45 Gün Sonraya Erteledi!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!