featured

Morningstar’ın Çevreci ETF’ler Araştırması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Morningstar, iklim değişikliği ve çevre temalarına yatırım yapan borsa yatırım fonlarından 10 tanesi ile ilgili araştırma yayımladı. 

Morningstar’ın yakın tarihli çalışması, iklim eylemine en çok maruz kalan 10 fonu vurgulayarak, bunu “Dünya’nın sıcaklık artışını frenlemek ve kaçınılmaz sorunlarla başa çıkmak için küresel çaba” olarak tanımladı.

Bu alanda önde gelen fonlardan olan iShares Global Clean Energy ETF (ICLN) 3.6 milyar dolarlık portföyü yönetiyor ve biyoyakıt, jeotermal, hidroelektrik, güneş ve rüzgar endüstrilerinde yer alanlar olarak tanımlanan küresel temiz enerji şirketlerine yatırım yapıyor. Portföyde en çok yer verdiği hisselerden olan Enphase Energy, Inc., ABD borsasında faaliyet gösteren şirket ve ABD’de işlem gören 204 ETF’in yönetiminde yer almaktadır. ENPH’nin en büyük ETF sahibi, yaklaşık 1,96 milyon hisse ile iShares Global Clean Energy ETF’dir. Yılbaşından bu yana getirisi 5,5%.

Bir diğer büyüklerden olan Invesco Solar ETF (TAN)   3 milyar dolara yakın portföyü yönetiyor. Fon, güneş enerjisi üzerine yatırımlarını çeşitlendirmektedir. Yılbaşından bu yana getirisi 13,00% oranında. Bağlı oldu MAC Global Solar Energy Stock Index’in yılbaşından bu yana getirisi ise 9,33% şeklinde. 

 

İklim Değişikliği ETF’leri

 

kaynak: etf.com

Morningstar’ın Çevreci ETF’ler Araştırması
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!