featured

Enflasyon Kıskacında Altın Borsa Yatırım Fonları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaygın olarak bilinen altının “güvenli liman” algısı ve enflasyondan korunma amacıyla kullanılması geleneği bu yıl bozuldu gibi duruyor.

ABD’deki enflasyon %9,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesindeyken, ABD borsalarında işlem gören, SPDR Gold Trust (GLD) ve iShares Gold Trust (IAU) gibi altın borsa yatırım fonlarının yıllık performansı sırasıyla %-2,79 ve %-2,81 oldu.

Ons Altın Grafiği 

Buna rağmen ABD’deki altın fonlarında para girişleri olmaya devam etti.

Altın gibi emtia varlıklar genel olarak krizlerden korunma aracı olarak görülseler de bu yıl baskılanmaya devam ediyor. 

Enflasyona göre düzeltilmiş altın fiyatları 2020′ nin ortalarında son zirvesine ulaştı. O zamandan beri, değerlerinin dörtte birini kaybettiler. Altın fiyatları için enflasyona göre ayarlanmış rekor seviyeye, enflasyonun çift haneli seviyelerde arttığı 1980’de ulaşıldı. 

ABD’de işlem gören portföy büyüklüğü (479 milyon dolar) ile en bilinen enflasyon odaklı borsa yatırım fonu SPDR SSgA Multi-Asset Real Return ETF (RLY) ve altına dayalı borsa yatırım fonlarının en büyüklerinden SPDR Gold Trust ETF (GLD) ve Ons Altın fiyat grafiği kıyaslamasını aşağıdaki görebilirsiniz.

 

GLD ETF, tamamen Ons Altın performansını baz aldığından doğrusal bir ilişki söz konusu. Fonun yatırım stratejisi itibariyle GLD’ nin spot fiyatlar ile son derece yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. ABD’de enflasyonun temmuz ayından itibaren yükselmeye başlamasıyla RLY ETF kazançlarını geri getirmişti.

Tabloda dikkat çeken nokta ise ABD yıllık enflasyonu ile Ons Altın arasında ters bir korelasyon mevcut. Öte yandan bakacak olursak ETF’ ler yıllık olarak bağlı oldukları endeksin üzerinde getiri sağlamayı veya daha az kayıp vermeyi başarmışlar.

Türkiye

Yurt içinde duruma enflasyon ve altın ilişkisi açısından bakınca farklı bir durum söz konusu diyebiliriz. TÜİK temmuz verilerine göre tüketici fiyat endeksi aylık bazda %2,37 olurken, yıllık bazda %79,60 olarak açıklandı.

Tabloda enflasyon verileri ve borsada işlem gören iki farklı altına dayalı borsa yatırım fonu yer almaktadır. ZGOLD – Altın Katılım Borsa Yatırım Fonu BİST Spot Altın Endeksini takip etmektedir. GLDTR – QNB Finans Portföy İstanbul Altın Borsa Yatırım Fonu (GOLDİST) ise Türkiye’nin ilk Altın Borsa Yatırım Fonu’  dur. Fon, uluslararası spot altın ons ve Dolar /TL fiyatını takip etmektedir. Aylık ve yıllık enflasyon verilerine göre bir hayli yüksek performans göstermişlerdir. Dolar/TL ‘nin de bu yıl rekor seviyelere ulaşmasıyla yukarıda değindiğimiz ABD verilerine kıyaslayınca daha yüksek getiriler sağlaması da bunda etkili olmuştur.

Enflasyon üzerinde getiriler elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar, gerek borsa yatırım fonları gerekse yatırım fonlarını inceleyip kendilerine uygun olanı seçebilirler.

 

kaynaklar: etf.com / tefas.gov.tr

Enflasyon Kıskacında Altın Borsa Yatırım Fonları
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!