featured

BYF ve Yatırım Fonlarının Temmuz Performansı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda enflasyon ve resesyon endişeleri devam ederken, geçtiğimiz temmuz ülkemizde borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarının performanslarına bakacağız.

Borsa Yatırım Fonlarında Temmuz Verileri

Borsa yatırım fonlarında ayın en yüksek getirisi %8,29 ortalama ile yabancı  borsa yatırım fonlarında gerçekleşti. Bu fonları %5,56 ile hisse senedi borsa yatırım fonları izledi. Borsa yatırım fonlarının tümü temmuz ayını pozitif performanslarla kapattı. En az getiri sağlayan borsa yatırım fonları ise %2,83 ortalama ile gümüş borsa yatırım fonlarında gerçekleşti.

Temmuz ayının en yüksek performansı %14,17 ile Ziraat Portföy BİST 50-30 Endeksi Hisse Senedi BYF (ZEO) oldu. Onu %9,68 ile Ziraat Portföy BİST Likit Banka Endeksi Hisse Senedi Yoğun BYF (ZBP) izledi.

Borsa Yatırım fonlarında temmuz ayının en düşük performansı ise, %0,74 ile Ziraat Portföy BİST Banka Dışı Likit 10 Endeksi Hisse Senedi Yoğun BYF (ZPP) oldu. ZPP fon, geçtiğimiz ay da en düşük getiri borsa yatırım fonu olmuştu.

Yatırım Fonlarında Temmuz Verileri

Yatırım fonlarında ayın en yüksek getirisi %9,87 ortalama ile Karma Fonlarda gerçekleşti. Bu fonları %7,80 ile Hisse Senedi Fonları izledi.

Yatırım fonlarında Temmuz ayının en yüksek performansı %160,84 ile Ziraat Portföy Üçüncü Serbest Fon (ZBN) oldu. Onu %41,18 ile Hedef Portföy Rota Hisse Senedi Serbest Fon (HVC) izledi.

Yatırım fonlarında Temmuz ayının en düşük performansı %-45,36 ile Deniz Portföy Damla Serbest Fon (DDS) ‘unda gerçekleşti.

Serbest Fonlar haricinde en yüksek getiri %29,45 ile Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY) oldu.

Serbest Fonlar haricinde en düşük  getiri %-2,97 ile Oyak Portföy İkinci Değişken Fon (OBP)’unda gerçekleşti.

 

 

kaynak: tefas.gov.tr

BYF ve Yatırım Fonlarının Temmuz Performansı
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!