featured

Avrupa’da Doğalgaz Krizinde Emtia Fonlarının Yönü Ne Oldu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde büyümede yavaşlama beklentileriyle emtia fiyatları düşüşe geçti. Fakat devam eden Rusya – Ukrayna savaşı özellikle enerji ve gıda emtiaları üzerinde risk oluşturmaya devam ediyor. Ukrayna’nın Rus işgali nedeniyle duran tahıl ihracatına tekrar başlamasına imkan veren anlaşmanın geçen hafta imzalanmıştı. Rusya, Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatını daha da azaltacağını açıklayarak, Rus işgaline karşı Ukrayna’yı destekleyen Avrupa ülkeleri üzerindeki baskıyı daha da artırdı. Avrupa savaş öncesinde doğalgazının yüzde 40’ını, petrolünün ise yüzde 30’unu Rusya’dan ithal ediyordu. Dolayısıyla enerj krizinden kaynaklı riskler yeniden gündeme geldi.

Gaz sevkiyatının kesilmesi halinde kıtanın en büyük ekonomisi özellikle Almanya’nın resesyona gireceği, yüksek enflasyondan dolayı azalan tüketici talebinin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Önemli bir nokta var ki, doğalgaz ihracatı sanıldığının aksine Rusya ekonomisi için çok önemli bir yer tutmuyor. Şöyle ki, doğalgaz ihracatı Rusya GSYH’ sinin sadece %2’ sini oluşturmakta. Buna göre, karşılıklı yaptırımlarda Rusya’nın elinin çok daha güçlü olduğu söylenebilir.

barchart.com

Avrupa’da doğalgaz vadelileri 9 Mart’tan bu yana ilk kez 200 Euro/MWh’yi aştı, günlük yükseliş %13,19 oldu.

ETF yatırımcıları bu yükselişten yararlanmak isterler mi? Peki bunu nasıl yaparlar? Cevap kolay.

Uluslararası piyasalarda işlem gören doğalgaza ve doğalgaz şirketlerine yatırım yapan birçok ETF bulunuyor.

Doğalgaz ETF çeşitliliğinin en fazla olduğu ABD’de toplam doğalgaz ETF piyasası 647 milyon dolardan oluşuyor. Bu ETF’lerin en büyüğü 576 milyon dolar büyüklüğe sahip United States Natural Gas Fund LP (UNG). UNG ETF, New York Ticaret Borsası’nda (NYMEX) listelenen doğal gaz vadeli işlemlerine yatırım yapmaktadır. Şu anda 30.40 dolardan işlem görmektedir ve son 1 aylık getirisi %38,36 oranındadır.

United States 12 Month Natural Gas Fund LP (UNL), toplam portföy değeri 43 milyon dolardır. 25.60 dolardan işlem görmektedir ve son bir aylık getirisi %25,75 oranındadır.

iPath Series B Bloomberg Natural Gas Subindex Total Return ETN (GAZ) NYMEX’te işlem gören Henry Hub Doğal Gazına yatırım yapmaktadır. 45.77 dolardan işlem görmektedir ve son bir aylık getirisi %37,14 oranındadır.

ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL) kaldıraçlı bir ETF’tir. BOIL ETF işlem hacmi yüksek olduğundan uzun vadeli yatırımcılar için pek uygun değildir. 100.46 dolardan işlem görmektedir ve son bir aylık getirisi %31,15 oranındadır.

ProShares UltraShort Bloomberg Natural Gas (KOLD) doğalgaz varlıkların düşeceği üzerine kısa pozisyonlardan oluşan bir portföyü yönetir. 12.97 dolardan işlem görmektedir ve son bir aylık getirisi %-45,40 oranındadır.

Son olarak 2002 yılında Blackrock şirketi tarafından kurulan iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (DE), Shell, Total Energies ve BP gibi şirketlere yatırım yapmaktadır. ETF, Avrupa’daki doğalgaz ve petrol performanslarını baz alarak yönetilir. 2021 yılında %21,60 oranında getiri sağlamıştır.

Yukarıda bahsedilen ETF’lerin mevcut getirilerini aşağıda görebilirsiniz.

Yurt dışı piyasalarda doğalgaz odaklı gelişmeler yaşanırken yurt içi piyasalarda doğalgaz odaklı yatırım yapabileceğiniz yatırım fonları bulunuyor.

Bunlardan ilki TGE – İş Portföy Emtia Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu. TGE fonun, %93,02’si emtiaya dayalı yabancı borsa yatırım fonlarından (ETF) oluşuyor. Haziran ayı portföy dağılım raporuna göre portföyde %8,42 oranında İngiltere borsasında işlem gören NGAS – Wisdom Tree Natural Gas ETF’e; %1,40 oranında da United States 12 Month Natural Gas Fund LP  (UNL) ETF’e yer vermiştir.

İkinci olarak OVD – QNB Finans Portföy Emtia Fon Sepeti Fonu. OVD fonun %65,4’ü emtiaya dayalı yabancı borsa yatırım fonlarından oluşmaktadır. Portföyünde %10,42 oranında United States Natural Gas Fund LP (UNG) yer almaktadır.

Diğe bir fon ise ZCN – Ziraat Portföy Emtia Fon Sepeti Fonu. ZCN fon 19 Temmuz’da ilk işlem gününe başlamıştır. Dolayısıyla henüz bir portföy dağılımı raporundan bahsedemiyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre ise %65,82 oranında emtiaya dayalı yabancı borsa yatırım fonunu portföyünde bulunduruyor.

Avrupanın doğalgaz sorununa ilerleyen günlerde daha fazla maruz kalacağını ve fon yöneticilerinin doğalgaz varlıklara portföylerinde daha fazla yer vereceğini düşünüyorum.

Yukarıda bilgilerine göre doğalgaz varlıklara yatırım konusunda yerli ve yabancı fonları araştırıp kendi risk ve beklentinize göre bir yatırım kararı alabilirsiniz.

 

kaynak: etf.com/ blackrock.com

Avrupa’da Doğalgaz Krizinde Emtia Fonlarının Yönü Ne Oldu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!