featured

Sabit Gelirli ETF’lere Talep Azalıyor mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa merkezli finansal teknoloji şirketi olan TrackInsight tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, sabit getiri (fixed income) borsa yatırım fonlarına olan talebin, mevcut piyasa ortamı nedeniyle  bu yıl azaldığını ortaya koydu.

20 ülkede 347 profesyonelle görüşülen  Küresel ETF Anketi  (Global ETF Survey 2022)’nde, katılımcıların %33’ünün sabit getirili borsa yatırım fonlarına yatırım yapmadığını belirtti.

Hızla yükselen enflasyon ve faiz oranlarının ardından özellikle yılın ilk 5 ayında sabit getirili ETF’ler için grafikte de görüleceği üzere zorlu bir ortam oluşturdu.

Tahvil ETF’leri ile ilgili sorularda ise yanıt verenlerin %50’sinden azı stratejileri karşılaştırmanın zor olduğunu ve %41’i de bu alanda sınırlı sayıda ETF bulunduğunu söyledi.

Sabit getirili ETF ihraççısı Tabula Invesment Management, odağını ESG stratejilerine çevirirken, yatırımcı talebinin azlığı nedeniyle bu yıl düşük işlem hacimli 3 ETF’ini sonlandırdı.

Yine de yatırmcıların çoğu likiditesi kıyasla daha düşük olan ETF’lere yatırım yapabileceğini söylüyor. BU oran geçen yıl %53 iken bu yıl %63 şeklinde gerçekleşmiş.

 

** Sabit Gelirli Yatırım Ne Demek?

Sabit gelir, sermayenin ve gelirin korunmasına odaklanan bir yatırım yaklaşımıdır. Genellikle devlet ve şirket tahvilleri ve para piyasası fonları gibi yatırımları içerir. Sabit gelir, hisse senetlerinden daha az riskle istikrarlı bir gelir akışı sunabilir. Sabit gelirin genel olarak hisse senetlerinden daha düşük risk taşıdığı anlaşılmaktadır. Bunun nedeni, sabit getirili varlıkların genellikle ekonomik gerilemeler ve jeopolitik olaylar gibi makroekonomik risklere karşı daha az duyarlı olmasıdır. Emeklilik veya diğer uzun vadeli hedefler için tasarruf etmek için zaman içinde servet yatırımlarınızı büyütmek  istiyorsanız, muhtemelen portföyünüzde önemli miktarda hisse senedi bulundurursunuz. Ancak portföyünüzün bir kısmını sabit getirili yatırımlara tahsis ederek, borsalar kötü gittiğinde potansiyel olarak kayıpları dengeleyebilirsiniz.

 

İçeriğin orijinal hali için tıklayabilirsiniz.

Sabit Gelirli ETF’lere Talep Azalıyor mu?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!