featured

BYF ve Yatırım Fonlarının Haziran Performansı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel çapta resesyon endişeleri devam ederken, geçtiğimiz Haziran ayında yurt içi piyasalarda borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarının performanslarına bakacağız.

Borsa Yatırım Fonlarında Haziran Verileri

Borsa yatırım fonlarında ayın en yüksek getirisi %1,23 ortalama ile yabancı  borsa yatırım fonlarında gerçekleşti. Bu fonları %0,92 ile altın borsa yatırım fonları izledi. Mayıs ayında da farklı getirilerle aynı sıralama söz konusuydu. En çok düşen borsa yatırım fonları ise %-5,43 ortalama ile gümüş borsa yatırım fonlarında gerçekleşti.

Borsa yatırım fonlarının tümü haziran ayını negatif performanslarla kapattı. Haziran ayının en yüksek performansı %4,53 ile Ziraat Portföy BİST 30-50 Endeksi Hisse Senedi BYF (ZEO) oldu. Onu %1,24 ile Ziraat Portföy Altın Katılım BYF (ZGD) izledi.

Borsa Yatırım fonlarında mayıs ayının en düşük performansı ise, %-8,78 ile Ziraat Portföy BİST Banka Dışı Likit 10 Endeksi Hisse Senedi Yoğun BYF (ZPP) oldu.

Yatırım Fonlarında Haziran Verileri

Yatırım fonlarında ayın en yüksek getiri %1,35 ortalama ile Para Piyasası Fonlarında gerçekleşti. Bu fonları %0,97 ile Katılım Fonları izledi. .

Yatırım fonlarında Haziran ayının en yüksek performansı %64,26 ile Atlas Portföy Ufuk Serbest Fon (GCD) oldu. Onu %52,29 ile Ata Portföy Sekizinci Serbest Fon (NKK) izledi.

Yatırım fonlarında Haziran ayının en düşük performansı %-17,76 ile Oyak Portföy Üçüncü Serbest Fon (OYS)‘unda gerçekleşti.

Serbest Fonlar haricinde en yüksek getiri %10,08 ile Garanti Portföy BİST 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (GOH) oldu.

Serbest Fonlar haricinde en düşük  getiri %-15,38 ile Yapı Kredi Portföy Fintech ve Blockchain Teknolojileri Fon Sepeti Fonu (YZC)’unda gerçekleşti.

 

kaynak: tefas.gov.tr

BYF ve Yatırım Fonlarının Haziran Performansı
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!