featured

Bitcoin Düşüşüne Yatırım Yapan ETF! O da Ne?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon ve resesyon endişeleri küresel boyutta artarken, yatırımcılar güvenli liman arayışına girdi. Ancak bu süreçte birçok yatırım aracı tarihi düşüşler kaydederken, bundan en çok etkilenen Bitcoin varlıkları oldu. Bitcoin fiyatları son bir buçuk yılın en dip fiyatlarını gördü.

Ünlü borsa yatırım fonu (ETF) ihraççısı ProShares, yatırımcıların Bitcoin fiyatlarının düşüşünden faydalanmalarına imkan sağlayan ETF’i geçtiğimiz Salı günü piyasaya çıkardığını duyurdu.
ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI), Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı.

BITI ETF yatırımcılara bir alternatif olarak, Bitcoin düşüşlerinde de kazanç sağlama fırsatı sunuyor.
ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI), yatırım odağındaki farklı temasıyla Bitcoin düşüşlerinden yararlanmaya çalışan ilk ETF olarak listeleniyor.

BITI ETF grafiği/Investing

Farklı bir ETF ihraççısı olan Direxion şirketinin de benzer bir ETF’i piyasaya sürme hazırlığında olduğu bilgisi mevcut ancak SEC’e başvuru süreciyle ilgili güncel bir bilgi bulunmamaktadır.

ProShares şirketi, 2021 Kasım ayında Bitcoin ile ilgili olarak daha önce de bir ETF ihraç etmişti: ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO). BITO ETF, ABD borsalarında işlem gören Bitcoin’e dayalı ilk borsa yatırım fonu oldu. Şu anda fonda 651 milyon dolar yönetilmektedir.

Yatırımcıların kripto paraya yatırım alternatifleri giderek artıyor. BITI ETF’in Bitcoin fiyatlarının düşüş döneminde dikkat çekmesi mümkün. Borsa yatırım fonları piyasasında Bitcoin teması henüz çok yeni. Bu açıdan gideceği çok yol var, tabi bunda SEC’in kararları da bir o kadar önemli..

 

ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI)’ in tanıtım broşürüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI)’ in tanıtım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

kaynak: etf.com / investing.com / proshares.com

Bitcoin Düşüşüne Yatırım Yapan ETF! O da Ne?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!