featured

FED Sonrası ETF Piyasaları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FED, dün gerçekleşen haziran toplantısında politika faizi 75 baz puan artırarak %1,75’e çekti. Böylelikle FED, 1994 yılından bu yana en sert faiz artışını yapmış oldu.

Powell açıklamalarında, faiz artışının devam etmesinin uygun olduğunu düşündüklerini ve yıl sonuna kadar toplamda 175 baz puanlık faiz artışı sinyalini de vermiş oldu.

ABD endekslerinde ise dün tüketici hizmetleri ve teknoloji sektörü öncülüğünde yükselmişti. Bugün ABD 10 yıllık tahvil faizi 14 baz puan artışla %3,46’ya yükseldi.

ETF piyasaları tarafında ise faiz artışından sonra neler yaşandı, inceleyelim..

ABD’de yüksek işlem hacmine sahip ETF’lerden SPDR S&P 500 ETF (SPY), %1,43 yükseldi. Fonun aylık getirisi %-2,33; yıllık getirisi ise %-6,76 şeklinde. SPY, son bir yıldır pozitif getirilerine ara vermiş görünüyor.  Bazı ETF analistleri SPY ETF için 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden bu yana en büyük kayıplarını vereceğini düşünüyor.

Geçen hafta ABD tarafından dikkat çekici enflasyon verileri gelmişti. ABD enflasyonu mayıs ayında %8,6 gelerek piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmişti.

FED açıklamaları sonrasında seans açılışında ABD’de işlem gören borsa yatırım fonları, emtia EFT’leri öncülüğünde yükseldi. Doğalgaz ve buğday gibi EFT’ler günün en yüksek getirililerinden olmaya devam ediyor. Diğer yandan özellikle hazine tahvil ve bonolarına dayalı ETF’ler açılışta eksilerle güne başladı. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte doğalgaz tedarikçileri için kritik düzeyde önem arz eden doğalgaz ve doğalgaz fiyatlarına bağlı işlem hacmi yüksek ETF’lerden United States Natural Gas (UNG), %4,64 oranında yükseldi.

Yurt içinde işlem gören borsa yatırım fonlarına baktığımızda ise, satış baskısının devam ettiğini görüyoruz. 16 Haziran Perşembe günü kapanışında %0,45 oranında getirisiyle Ziraat Portföy Altın Katılım Borsa Yatırım Fonu (ZGOLD) ilk sırada yer alıyor. ZGOLD haziran ayındaki getirisi şu an için %5,76 oranında. Haziran ayındaki en düşük getiri ise %-5,58 ile  Ziraat  Portföy Yıldız Pazar Teknoloji ve İletişim 10 Endeksi Hisse Senedi BYF (ZTM15) oldu.

FED faiz artışının ardından resesyon söylentileri artmış olsa da, FED yetkilileri, %2’lik enflasyon hedefine dönme konusunda kararlı görünüyor. Bir sonraki FOMC faiz oranı karar 27 Temmuz’da; ülkemiz Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ise 26 Mayıs’ta gerçekleşecek. Bundan sonraki süreçte enflasyon verileri ve merkez bankalarının faiz kararları piyasa fiyatlamaları üzerinde belirleyici olacağa benziyor.

 

FED Sonrası ETF Piyasaları
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!