featured

BYF ve Yatırım Fonlarının Mayıs Performansı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs ayı başında açıklanan FED faiz kararı, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’deki sıfır vaka hareketiyle mayıs ayı ve devam eden süreç ciddi dalgalanmalara sebep oldu.

FED, faizi 50 baz puan artırdı. Küresel çapta dolara talebin artmasıyla Dolar endeksi 20 yılın en yükseğine çıktı.

Tüm bu gelişmelerden hareketle Mayıs ayında yurt içi piyasalarda borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarının performanslarına bakacağız.

Borsa Yatırım Fonlarında Mayıs Verileri

Borsa Yatırım fonlarında ayın en yüksek getirisi %9,11 ortalama ile yabancı  borsa yatırım fonlarında gerçekleşti. Bu fonları %5,14 ile altın borsa yatırım fonları izledi. En çok düşen borsa yatırım fonları ise %1,27 ortalama ile gümüş borsa yatırım fonlarında gerçekleşti.

Borsa yatırım fonlarında mayıs ayının en yüksek performansı %9,11 ile QNB Finans Portföy Gümüş Katılım Borsa Yatırım Fonu (FGS) oldu. Onu %8,83 ile Ziraat Portföy BİST Banka Dışı Likit 10 Endeksi Hisse Senedi Yoğun  Borsa Yatırım Fonu (ZPP) izledi.

Borsa Yatırım fonlarında mayıs ayının en düşük performansı ise, %-2,25 ile Ziraat Portföy BİST Likit Banka Endeksi Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatırım Fonu (ZBP) oldu.

 

Yatırım Fonlarında Mayıs Verileri

Yatırım fonlarında ayın en yüksek getiri %29,76  ortalama ile Serbest Fonlarda gerçekleşti. Bu fonları %7,26 ile Kıymetli Maden Fonları izledi. En çok getiren yatırım fonu ise %1,19 ortalama ile Para Piyasası Fonlarında gerçekleşti.

Mayıs’ta negatif ortalama getirili yatırım fonu olmadı.

Yatırım fonlarında Mayıs ayının en yüksek performansı %10.246,62 ile Deniz Portföy CC Hisse Senedi Serbest Özel Fon (DHS) oldu. Onu %219,77 ile Hedef Portföy Rota Hisse Senedi Serbest Fon (HVC) izledi.

Yatırım fonlarında Mayıs ayının en düşük performansı %-47,37 ile Qinvest Portföy Birinci Serbest Özel Fon (OZC)‘unda gerçekleşti.

Serbest Fonlar haricinde en yüksek getiri %17,44 ile Ak Portföy Petrol Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu (AES) oldu.

Serbest Fonlar haricinde en düşük  getiri %-11,40 ile İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon (IVY) oldu. Nisan ayında en çok düşen fon yine IVY fonu olmuştu.

BYF ve Yatırım Fonlarının Mayıs Performansı
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!