featured

Yatırım Fonları ile Enflasyondan Nasıl Korunuruz?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel enflasyonun 2022’de yüksek kalmasının, 2023’ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesini beklediğini açıkladı.  Açıklamada, artan gıda ve yakıt fiyatları ile Rusya-Ukrayna savaşıyla şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinin etkisiyle enflasyonist baskıların daha belirgin olacağı ve beklenenden daha uzun süreceği belirtildi. Daha uzun süren yüksek enflasyonun sosyal ve politik riski daha da artıracağı ifade edildi.

Yıl içerisinde ise küresel anlamda artan enflasyon rakamları piyasaya olumsuz anlamda etki etmeye devam ediyor. Euro Bölgesi’nde, mart ayında yıllık enflasyon yüzde 7,4’e çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı. Mart ayında Almanya’da enflasyon oranı %7,3’ e yükselerek son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de açıklanan Mart ayı enflasyon verileri baktığımızda ise, yıllık %8,5 yükseliş ile Aralık 1981’den beri en büyük artışı gösterdi.

Yurt içerisinde enflasyon rakamları ise bir hayli yüksek. Mart’ta enflasyon %61,14 oldu. Bu artış on iki aylık ortalamalara göre %29,88 oranında yukarıda. Enflasyon dünya genelinde yükselişi sürdürdükçe yatırımcılar tasarruflarını borsa ve ya yatırım fonlarında değerlendirmeyi tercih ediyorlar.

Örneğin, bu yılın ilk çeyreğinde TÜFE %22,81 olurken, yatırım fonları içerisinde TÜFE üzeri getiri sağlayan fonlar hisse senedi fonları oldu. Hisse Senedi Fonlarının yılbaşından bu yana getiri ortalaması %27,11 oldu.

Bu verilerden hareketle bizler de son 1 yılda enflasyon oranı üzerinde getiri sağlayan yurt içi ve yurt dışı fonları inceleyeceğiz.

Aşağıdaki listede son 1 yılda enflasyon üzeri getiri sağlayan ilk 10 yatırım fonu bulunmakta. İlk 10 fonun sadece ikisi hariç hepsi hisse senedi fonlarından oluşmaktadır.

Detaylı liste için buraya tıklayabilirsiniz.

Öte yandan ABD piyasalarına baktığımızda enflasyon oranının üzerinde getiri elde etmeyi amaçlayan birçok ETF bulunmakta. Listede yer alan ETF’lerin portföylerinde ABD Hazine Korumalı Menkul Kıymetleri (TIPS), hisse senetleri ve tahvil vb varlıklar yer alıyor.

Öne çıkan ETF’ler ise şu şekilde:

 

kaynak: dunya.com/etf.com

Yatırım Fonları ile Enflasyondan Nasıl Korunuruz?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!