featured

Gümüş talebinde artış!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Gümüş Enstitüsü, bu yıl gümüş talebinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağını öngörüyor.

 

Küresel gümüş talebinin bu yıl rekor büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilirken, bunun özellikle uzun vadede fiyatlara olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

Uluslararası Gümüş Enstitüsü, 2022’de dünyada gümüş talebinin %8 artarak 1.11 milyar ons ile tüm zamanların en yüksek seviyeye çıkağını öngörüyor. Gümüş talebinin patlamasında özellikle endüstriyel talebin büyümesi etkili olacak. Gümüşün hem geleneksel kullanım alanları hem de kritik yeşil teknolojilerde kullanımı artmasından dolayı bu yıl endüstriyel talebin %5 genişleme göstermesi bekleniyor. Fiziksel gümüş yatırım talebinin (gümüş külçesi ve madeni para) 2022’de %13 artarak 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor. Gümüşün takı ve gümüş eşyalardaki kullanımının da 2022’de sırasıyla %11 ve %21 oranında güçlenmesi bekleniyor.

Kurumun beklentisi:

“Altın/gümüş rasyosunun yılsonuna kadar 70’in altına gerilemesi öngörülüyor. Bu da gümüşün altından daha iyi performans göstereceği anlamına geliyor. 2022 yıllık ortalama gümüş fiyatı beklentimiz 24.80 dolar/ons.”

ABD’de şu an gümüşe odaklı 12 farklı ETF işlem görüyor. Yılbaşından bu yana ETF’lerin ortalama getirisi %0,68 oranında.

Gümüş ETF’leri linki: www.etf.com/channels/silver-etfs

Türkiye’de borsalarında işlem gören gümüş odaklı tek bir borsa yatırım fonu bulunuyur: QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu (GMSTR). Tüm performansları görselde mevcuttur:

 

(kaynak: dunya.com)

Gümüş talebinde artış!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!