featured

Borsa Yatırım Fonlarının 2021 Performansı Nasıldı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl borsa yatırım fonlarının toplam büyüklüğü 7.3 milyar TL oldu. 1 yıl öncesinde ise 7.1 milyar TL idi.

2021 yılı dövizin büyük bir yükseliş kaydettiği, diğer yandan da Türk Lirasının dikkat çekici şekilde değer kaybettiği bir yıldı. Bu anlamda 2021 yılında en çok değer kazanan borsa yatırım fonu, %78,2 ile Qnb Finans Portföy Amerikan Doları Yabancı Borsa Yatırım Fonu (USDTR) oldu. Onu altına dayalı byf’ler takip etmiştir; Ziraat Portföy Altın Katılım Borsa Yatırım Fonu (ZGOLD) ve Qnb Finans Portföy Altın Borsa Yatırım Fonu (GLDTR).

En düşük getirili byf , %6,9 ile Ziraat Portföy BİST Likit Banka Endeksi Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatırım Fonu (ZPLIB) oldu. 2021 yılında BİST Likit Banka Endeksinin (XLBNK) getiri oranı %2,11; BİST Banka Endeksinin (XBANK) ise %-3,04 oldu.

Portföy büyüklüğü en yüksek olan byf, 3.8 milyar TL ile Ziraat Portföy Altın Katılım Borsa Yatırım Fonu (ZGOLD) olarak gerçekleşti. Portföy büyüklüğü en az olan byf ise, 15.9 milyon TL ile Ziraat Portföy BİST Banka Dışı Likit 10 Endeksi Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatırım Fonu (ZPBDL) oldu.

İnfografik

Daha fazla detay için mail adresimizden ( etfgun[email protected] ) 2021 Borsa Yatırım Fonları Raporu‘nu talep edebilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonlarının 2021 Performansı Nasıldı?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!