featured

ESG Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ESG yatırımı, bir şirketin sürdürülebilirliği üzerinde önemli etkileri bulunabilecek çevresel(E), sosyal(S) ve yönetişim(G) uygulamalarının ön planda tutulduğu yatırım temasını ifade eder. ESG yatırımcıları, yatırım yaparken şirketlerin yalnızca karlılığına odaklanmadan, şirketin çevreye olan yaklaşımına, insan kaynakları politikasına, tedarik süreç yönetimine ve şirket yönetiminin yeterince etik ve kurumsal yönetim esaslarına uygun olup olmadığına da odaklanır. Özetle, ESG kriterleri «Sürdürülebilirlik Kriterleri» olarak da adlandırılabilir.

ESG uygulaması, geleneksel finansal analizin yanı sıra finansal olmayan potansiyel risk ve fırsatları da inceleyerek yatırımcılara daha kapsamlı bir analiz yapma imkânı sunan bir uygulamadır.

Klasik yatırım anlayışının aksine paranın nasıl bir şirkete yatırıldığı, o şirketin çalışanlarına nasıl bir çalışma ortamı sunduğu, müşterilerine adil davranıp davranmadığı, yaptığı üretimin çevreye etkisi nedir gibi sorular ön plandadır. Ancak yine de her yatırımda olduğu gibi ESG yatırımcılığında da nihai amaç yapılan yatırımla her alanda en iyi finansal performansı elde etmektir.

ABD’de sürdürülebilirlik hedefleriyle yönetilen aktiflerin büyüklüğünün bugün 12 trilyon dolar civarında. Bank of America çatısı altındaki yatırım bankacılığı ve danışmanlık şirketi BofA Securities’in uzmanları, ESG fonlarında önümüzdeki 20 yıl içinde 20 trilyon dolarlık bir aktif artışı yaşanacağını tahmin ediyor.

ABD piyasalarında işlem gören 50 ETF ile ESG ETF’lerin toplam varlıkları 205,43 milyar $’dır. En büyük ESG ETF, 54.09 milyar dolarlık varlıkla Vanguard Information Technology ETF VGT’dir.

 

ESG Nedir?
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!