featured

Yatırım Bankası Barclays’ten TCMB Faiz Öngörüsü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası yatırım bankası Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), faizleri %12 seviyesine indireceğini ve 2021 sonunda dolar/TL’nin 14,50 seviyesinde olacağını öngördü.

Barclays ekonomistleri, Türkiye’ye ilişkin kapsamlı bir araştırma raporu yayınladı.  Kurum raporunda, enflasyonun gelecek aylarda %30’a tırmanmasını ve dolarizasyonun yüksek kalmaya devam etmesini beklediklerine de dikkat çekti.Dolar/TL ’nin 2021 sonunda 14.50 lira olmasını bekleyen Barclays, 2022’nin ortasından itibaren ise dolar kurunun 16’ya ulaşacağını öngördü.

Aralık ayındaki TCMB toplantısında 200 baz puanlık bir faiz indirimi beklediğini belirten banka, ocak ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısından ise 100 baz puanlık bir indirim daha olmasını öngördü.

Barclays ekonomistleri Türkiye ekonomisinde ani bir duruş ise beklemiyor. TL’nin zayıflığı ‘ani durma’ dönemlerini hatırlatsa da Türkiye’nin henüz o durumda olmadığını dile getiren ekonomistler bunun nedenini de TL’deki istikrarsızlığın cari açık finansmanı sorunlarından değil düşük politika faizi ve yüksek enflasyondan kaynaklanmasına bağladı.

Yatırım Bankası Barclays’ten TCMB Faiz Öngörüsü
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!