featured

İnternetin Yeni Geleceği: Metaverse ve META ETF

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse” son zamanlarda hayatımıza hızlıca giriş yapan ve sıklıkla duyduğumuz bir kavram haline geldi. Büyük teknoloji şirketleri metaverse yatırımlarına ağırlık verdi. Facebook firması ismini Meta olarak değiştirdi.

Metaverse etimolojik olarak, Antik Yunanca kökenli “Meta” (öte) ile Batı dillerindeki “Universe” (evren) sözcüğünün son parçası alınarak oluşturulan bir terim. Metaverse’ün, internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olduğundan bahsediliyor. Metaverse veya sanal evren, kişilerin hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde, bütünüyle zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evrene denir. Bu evren; bilgisayar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde kişinin, yapay bir fiziksel bir ortama dahil olmasını sağlıyor. Bu teknoloji şu anda daha çok video oyunlarda kullanıyor ancak metaverse kavramı, sanal gerçekliğin kullanım alanını çalışmak, konsere gitmek, alışveriş yapmak gibi daha birçok alanda genişletecek gibi duruyor.

Türkiye’de Metaverse

Geçtiğimiz haftalarda STANDBY, global ortaklarıyla birlikte Türkiye’nin ilk metaverse ajansını kurarak, “Meta Agency” kavramıyla sektöre yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Bunun yanında ülkemizde internet altyapılarının gelişmesiyle birlikte metaverse girişimlerine ağırlık verileceği düşünülüyor. Şu günlerde daha çok oyun sektöründe ufak çaplı start-uplar ile piyasalarda yer alan metaverse şirketlerinden Mia Teknoloji ise, Borsa İstanbul’da işlem gören tek metaverse şirketidir.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken finans dünyasında da yatırımcılar, metaverse şirketlerine yatırımın yollarını arıyor. Bazı yatırımcılar borsada işlem gören metaverse şirketlerinin paylarına ortak olurken bazı yatırımcılar da bu şirketlerden oluşan portföylere yatırım yapıyor.

META ETF

Bu yazımızda Metaverse ETF’lerinden olan Roundhill Ball Metaverse ETF (META)’ini inceleyeceğiz.

META” koduyla ABD borsalarında işlem gören ETF, geçtiğimiz Haziran ayında ihraç edildi. Roundhill Investment şirketi fon içerisinde yer alacak şirketlerin seçimi için uzman bir komite belirledi ve bu komite seçtiği hisselerden oluşturduğu endekse “Ball Metaverse Index” adını verdi. Endekste metaverse alanında aktif olarak yer alan şirketlerin, belirlenen ağırlıklarda portföyünden oluşuyor. Ball Metaverse Index, Metaverse  performansını izlemek için oluşturulan küresel anlamda ilk endekstir.

Endeks içerisinde yer alan başlıca hisseler ise şunlar;

META ETF Grafiği

ETF, 15.10 dolardan ihraç edildi ve 19 Kasım tarihinde 17.04 usd ile en yüksek seviyesine ulaştı. İlk ihraç tarihinden bu yana -9,16%; son 1 ayda -0,26% oranında azalış gösterdi.

Şu anda 15.28 usd fiyatından işlem görüyor.

Fonda yönetilen varlık toplamda şimdiden 857 milyon dolardır. Fonun vergi oranı da 0,75%’dir.

Yurt dışında konuyla ilgili birçok yatırım aracı ihraç edilirken, ülkemizde metaverse temalı ETF veya yatırım fonu anlamında herhangi bir yatırım aracı bulunmamaktadır.

Metaverse kavramı günümüz dünyasında henüz her sektörde kendine yeterince yer bulamasa da zamanla internetin yeni geleceği olmaya yöneliyor.

 

Mia Teknoloji Metaverse Teknolojisi Alanındaki Faaliyetlere İlişkin açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz: miateknoloji.com/metaverse-teknolojisi-alanindaki-faaliyetlere-iliskin/

ETF’e ilişkin detaylı bilgiye ihraççının internet sitesine ulaşabilirsiniz: roundhillinvestments.com/etf/meta/

İnternetin Yeni Geleceği: Metaverse ve META ETF
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!