featured

Grayscale’den SEC’e ETF Mektubu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para yatırım firması olan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), Bitcoin ETF’i konusuyla ilgili bir mektup yazdı.

Ekim ayında ilk kez vadeli işlem sözleşmelerini takip eden borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) onay veren SEC, spot ETF’ler konusuna ise olumsuz bakıyor. Kurum, Kasım ayında VanEck’in direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden borsa yatırım fonunu onaylamamıştı.

Tüm bu detayların ardından, Grayscale Pazartesi gecesi kuruma bir mektup göndererek SEC’nin sürekli tekrarlanan retlerinin İdari Usul Yasası’nı (APA) ihlal edebileceğini savundu. APA ABD’de, federal kurumların karar verme sürecini denetliyor.

“Spot ve vadeli ETF’ler aynıdır…”

Grayscale’in SEC’ye yazdığı ETF mektubunda yer alan ifadeler şu şekilde:

“1940 Yasası uyarınca kayıtlı Bitcoin vadeli ETP’leri ve bu şekilde kaydedilmesi gerekli veya uygun olmayan spot Bitcoin ETP’leri tüm açılardan aynıdır. Ancak 12 Kasım 2021 ret kararındaki analize göre SEC, bunları farklıymış gibi ele almaktadır. Komisyon 1940 tarihli yasaya dayanayarak yatırımcı korunmasını sebep gösterip, iki ETF’e farklı muamele yapsa da, bu yasa, komisyonun her ret kararında belirttiği koruma şartlarından bahsetmemekte, bu sorunu çözmemekte ve piyasa manipülasyonu ile dolandırıcılık gibi endişelere değinmemektedir.”

“Şu anki haliyle Bitcoin ETF ortamı hem adil değildir hem de ayrımcıdır. Neyse ki APA, bu tür sorunları çözmek için vârolan bir kurum. Aslında o da, regülasyonları çıkaran ve geliştiren federal kurumların oluşturduğu ortamı denetlemek ve yine en sonunda Amerikan yatırımcısını korumak için görev yapıyor”

(kaynak: uzmancoin.com)

Grayscale’den SEC’e ETF Mektubu
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!