featured

Avrupa’nın İlk Karbon İzin ETF’i!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen hafta Londra’da işleme giren ve Avrupa karbon izin kontratlarına yatırım yapan SparkChange Physical Carbon ETF, doğrudan karbon izin kontratlarına yatırım yapan ilk ETF fonu oldu.
Kurulan borsa yatırım fonunun mantığı ise piyasadan karbon izin kontratlarının alınması ve karbon izin kontratları bulamayan ya da çok yüksek fiyattan bulmak zorunda kalan şirketlerin karbon salınımını azaltacak politikalara ağırlık vermesini sağlamak.
IPCC tarafından 2018 yılında yayımlanan bir raporda, küresel sıcaklık artışının nasıl 1,5°C ile sınırlanabileceği araştırılmış ve bunun için 2050 yılına kadar ülkelerin karbondioksit (CO2) açısından “net sıfır” olması gerektiği ifade edilmişti. Görünen o ki iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede bu şekilde açık ve anlaşılır bir çerçeve belirlenmesi, dünya kamuoyunun zihinsel oryantasyonu açısından çok faydalı oldu.
Avrupa Birliği, kendi içindeki ülkelerin hedeflerinin haricinde, daha ileri bir adımla Birlik genelinde 2030 yılına kadar sera gazı salımını 1990 yılı seviyesine kıyasla en az %55 azaltmayı taahhüt etti.
Ancak bir yandan şirketler üretim faaliyetlerinde karbon salınıma neden olan süreçleri gerçekleştirmek zorunda.
Avrupa karbon izin kontratlarının sayısı çıkarıldığı yıldan bu yana giderek azalıyor ve belirli bir süreden sonra bu izinlerin tamamen kalkması planlanıyor. Şirketler karbon salınımlarını kompanse etmek için fiyatı piyasada belirlenen bu kontratları almak ya da karbon salınımlarını azaltmak zorunda.

Avrupa’da karbon izin kontratlarının fiyatı yıl başından bu yana neredeyse ikiye katlanarak Eylül ayında 65 euroya kadar yükselmişti. Kontratların fiyatı şu an ise 59 euro civarında seyrediyor.
SparkChange ETF, işleme açıldığı ilk gün büyük ilgi gördü. Fonun yönetimindeki varlıklar işlem açılışında 1 milyon dolar civarındayken gün kapanışın 11 milyon dolara ulaşmıştı. Fonun vergi oranı ise %0,89.

SparkChange Araştırma Müdürü Jan Ahrens, karbon izin kontratlarının arzının sınırlı olduğunu vurgulayarak, “Fiziki dayanak varlık olarak karbon izin kontratlarını kullanmak ve kirletme izinlerine kirletici şirketlerin erişmesini zorlaştırmak, kirleticileri karbon emisyonlarını azaltmaya zorlayacaktır” dedi.

(kaynak: bloomberght.com/bloomberg.com/sparkchange.io/etfstrategy.com/escarus.com)

Avrupa’nın İlk Karbon İzin ETF’i!
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!